W dzisiejszych czasach utrzymywanie czystości jest jednym z podstawowych obowiązków każdego przedsiębiorcy czy domownika. Codziennie szuka się profesjonalistów zapewniających porządek w miejscach publicznych. Niestety wciąż zdarza się, że w budynkach pojawia się problem inwazji niechcianych gryzoni. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest deratyzacja. Na czym polega ten proces i jak dokładnie przebiega? Kiedy deratyzacja okazuje się naprawdę konieczna?

Szybkie i skuteczne pozbycie się gryzoni

Gryzoniami, które najczęściej inwazyjnie szkodzą środowisku naturalnemu i publicznemu, są szczury, myszy, kuny, czasem również krety i nornice. Deratyzacja, czyli tępienie wszelkich szkodliwych gryzoni, to podstawowe rozwiązanie problemu. Wyróżnia się dwie kategorie deratyzacji – niechemiczne oraz chemiczne. Metody niechemiczne obejmują pułapki sprężynowe lub żywołowne. Z kolei chemiczne pozbywanie się gryzoni wiąże się ze stosowaniem pestycydów, antykoagulantów lub trutek na gryzonie (inaczej rodentycydów). Najlepszy efekt przynosi zatrudnienie firmy specjalizującej się w deratyzacji, jak przekonuje ekspert z Zakładu Deratyzacji, Dezynsekcji i Dezynfekcji ABAPEST. Przy dużych inwazjach szkodników skorzystanie z usług profesjonalistów może okazać się konieczne, ponieważ domowe sposoby pozbywania się gryzoni mogą nie wystarczyć wobec tempa ich rozprzestrzeniania.

Po deratyzacji ważna kontrola

Pozbycie się wszystkich gryzoni z zagrożonego miejsca to nie koniec. Aby nie pozwolić na wracanie problemu w przedsiębiorstwie, należy wdrożyć tak zwane systemy kontroli gryzoni myszowatych. Pierwszym z nich jest Dobra Praktyka Produkcyjna (GMP, Good Manufacturing Practice), czyli stosowanie się do zestawu standardów produkcyjnych mających na celu zachowanie czystości oraz jakości używanych surowców. Programem najważniejszym np. dla gastronomii jest Dobra Praktyka Higieniczna (GHP, Good Hygienic Practice), a więc działania i warunki higieniczne wymagane na każdym etapie produkcji niezbędne do zapewnienia czystości pożywienia. Kolejnym sposobem utrzymania kontroli po deratyzacji jest System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli (HACCP, Hazard Analysis and Critical Control Points), gwarantujący identyfikację oraz oszacowanie zagrożeń w procesie produkcji żywności, w tym określenie metod ich eliminacji. Dobrym narzędziem okazuje się również monitoring, czyli cykliczne sprawdzanie danego obiektu pod kątem zagrożeń szkodnikami w celu aktywnej ochrony i zapobiegania kolejnym inwazjom niechcianych gryzoni.