Zawarcie związku małżeńskiego to wyjątkowa chwila, która symbolicznie, a zarazem oficjalnie rozpoczyna wspólne życie pary. Trzeba jednak pamiętać, że nie chodzi tutaj tylko o sprawy codzienne, ale również o kwestie formalne. A jedną z najważniejszych bez wątpienia jest majątek, czy też wspólnota majątkowa. Coraz więcej par, chcąc uporządkować swoje sprawy finansowe, decyduje się na intercyzę. Kiedy i dlaczego jest to korzystne rozwiązanie?

Czym jest intercyza?

Zgodnie z prawem w chwili zawarcia związku małżeńskiego małżonkowie zostają objęci małżeńską wspólnotą majątkową. To oznacza, że po ślubie wszelkie wynagrodzenia, dochody z innych źródeł, a także nieruchomości, samochody oraz pozostałe elementy majątku należą w równym stopniu do męża, jak i żony. Jednak często zdarza się, że małżonkowie pomimo ślubu chcą pozostać niezależni finansowo. Właśnie w tym celu zawierana jest intercyza.

Intercyza to rodzaj umowy sporządzanej w miejscach takich jak znajdująca się w Raciborzu Kancelaria Notarialna Agaty Rabczuk i Agnieszki Raczek, która reguluje ustrój majątkowy pomiędzy małżonkami.

Co reguluje intercyza?

Chociaż zazwyczaj intercyzę zawiera się jeszcze przed ślubem, jej sporządzenie jest możliwe także w trakcie trwania związku małżeńskiego. Warto podkreślić, że za pomocą intercyzy można nie tylko ograniczyć, ale też rozszerzyć ustawową wspólnotę majątkową lub ustalić rozdzielność majątkową np. z wyrównaniem dorobków. Najczęściej intercyza przyjmuje formę rozdzielności majątkowej, co oznacza, że nie występuje wspólny majątek, ale każdy z małżonków samodzielnie zarządza własnymi finansami. Inną możliwością jest ograniczenie wspólnoty – w tej sytuacji odrębność majątkowa dotyczy jedynie wskazanych dóbr. Z kolei rozszerzenie wspólnoty przeważnie dotyczy włączenia do wspólnego majątku dóbr, które małżonek pozyskał przed ślubem, czyli zgodnie z prawem należą tylko do niego.

Kiedy warto zawrzeć intercyzę?

Na sporządzenie notarialnej intercyzy małżeńskiej zazwyczaj decydują się osoby, które posiadają własne firmy. Jak wiadomo, prowadzenie działalności bardzo często wiąże się wieloma, niekiedy ryzykownymi, inwestycjami, za które przedsiębiorca odpowiada własnym majątkiem. Natomiast intercyza pozwala zabezpieczyć przed tą odpowiedzialnością budżet domowy. To także korzystne rozwiązanie dla osób, które z różnych powodów są lub mogą być obciążone długami. Chociaż biorąc ślub, nie powinniśmy od razu zakładać brania rozwodu, ale warto mieć na uwadze, że podpisanie intercyzy to spore ułatwienie w przypadku ewentualnego rozstania, gdyż pozwala uniknąć sporów dotyczących podziału majątku.