Samodzielne utrzymanie higieny przez psy jest trudne. Ciągły kontakt z innymi zwierzętami lub przedmiotami może skutkować zarażeniem się pasożytami. Wiek, środowisko i ryzyko zarażenia także ma znaczenie. Dlatego też tak ważna jest ochrona oraz podjęcie szybkiego leczenia. Wobec tego warto dowiedzieć się, na czym polega i jak często powinien być wykonywany zabieg odrobaczania psów.


Jakie są rodzaje robaków u psa?


Lekarze weterynarii wyróżniają następujące robaki u psów – pasożyty:

  1. Zewnętrzne. Należą do nich: wszy, wszoły, pchły, świerzbowce, nużeńce, kleszcze.

  2. Wewnętrzne. Dzielą się na tasiemce (psie, kręćkowe czy bąblowcowe), nicienie (tęgoryjce, włosogłówki czy glisty) oraz wiciowce (np. lamblia) i pierwotniaki (np. giardie).

Na pasożyty są szczególnie podatne szczenięta, u których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni ukształtowany.

Przyczyny i objawy robaków u psów

Psy mogą się zarazić pasożytami na różny sposób. Z reguły do zarażenia dochodzi poprzez drogę pokarmową. Nierzadko pasożyty znajdują się w mleku suki, przez co narażone są na nie szczenięta. Mogą się także znaleźć np. na obuwiu lub w pokarmie. Przyczyną zarobaczenia może być również bezpośredni kontakt z zarażonym zwierzęciem np. poprzez kopulację bądź skórę. Niektóre szczenięta są zarobaczone już po narodzinach, ponieważ zaraziły się od matki tzw. drogą śródmaciczną. Przed udaniem się do weterynarza, dobrze jest znać objawy tzw. robaczycy. Objawy robaków u psa uwidaczniają się przez m.in. nadmierne ślinienie, bóle w okolicach brzucha, wzdęcia, apatię biegunkę czy saneczkowanie (jeżdżenie zwierzęcia zadem po powierzchni).


Sposoby odrobaczania psów – skuteczne preparaty


Jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące objawy u naszego psa, konieczna będzie niezwłoczna wizyta w lecznicy weterynaryjnej. Lekarz weterynarii wykona m.in. badanie kału. W zależności od wyniku, ustali następnie odpowiednią dawkę preparatu. Dzięki temu zwierzę wydali z organizmu pasożyty. Dawki mogą być powtarzane ze względu na stopień zarażenia. Stosowane w kuracji środki dzielą się na zalecane przez weterynarza oraz dostępne bez recepty preparaty. Do najpopularniejszych preparatów zaliczają się: zawiesiny, pasty i typu spot-on (używane za pomocą pipetki). Najczęściej jednak stosuje się tabletki na odrobaczanie psów. Umożliwiają usunięcie większości pasożytów np. glist, tasiemców i nicieni. Do środków zwalczających zewnętrzne pasożyty należą natomiast spraye, obroże oraz specjalne tabletki do żucia, zabezpieczające przed kleszczami i pchłami.


Jak często odrobaczać psa?


Odrobaczanie psa powinno być przeprowadzane regularnie. Czynnikami wpływającymi na konieczność powtarzania zabiegu jest przede wszystkim wiek, przebyte schorzenia oraz środowisko, w którym przebywa zwierzę. W przypadku młodych psów, odrobaczanie szczeniaka zaleca się wykonać już w 3. tygodniu życia. Powinny być też powtarzane co miesiąc aż do osiągnięcia 6. miesiąca. Jest także warunkiem do przeprowadzenia wskazanych szczepień. W przypadku dorosłych zwierząt, wymagany jest zabieg powtarzany w seriach co ok. 5 miesięcy. Z reguły zaleca się odrobaczanie psów co najmniej 2 razy w roku przy zachowaniu 6. miesięcznej przerwy. Odrobaczanie przez specjalistę z kliniki weterynaryjnej jest konieczne w celu utrzymania zdrowia i właściwego rozwoju zwierzęcia. Stosowna kuracja preparatami pozwoli na pozbycie się problemu i szybki powrót do zdrowia.