Małżeństwo jest ważnym aspektem życia większości z nas. Czasem jednak konflikty czy różnice prowadzą do jego rozpadu. To trudne przeżycie, które wiąże się z ogromnymi zmianami – szczególnie ciężko przeżywać je będzie dziecko. Rozwód wiąże się jednak nie tylko ze sferą emocjonalną, ale również prawną. Właściwe przygotowanie do jego przeprowadzenia pozwoli usprawnić przebieg procedury.

Sprawa sądowa o rozwód

Podstawą do orzeczenia rozwodu jest pozew sądowy składany w sądzie okręgowym ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków. W jego sporządzeniu pomoże nam adwokat, taki jak Paweł Wojasiewicz. W swojej kancelarii prawnej zajmuje się on głównie sprawami cywilnymi.

Rozwód możemy uzyskać, jeśli sąd będzie w stanie stwierdzić, że nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. W praktyce oznacza to, że między małżonkami nie ma żadnych więzi emocjonalnych czy fizycznych, a także gospodarczych. Pozew sądowy ma też ustaloną formę i musi zwierać następujące elementy:

  • miejsce i datę sporządzenia;
  • oznaczenie sadu, do którego będzie złożony;
  • oznaczenie stron w sprawie;
  • dane pełnomocnika, czyli naszego adwokata;
  • żądanie orzeczenia rozwodu;
  • dane świadków i okoliczności, o których będą zeznawać;
  • uzasadnienie pozwu.

Do pozwu dołączyć należy też dowody poświadczające wymienione w uzasadnieniu okoliczności. W tym charakterze możemy wykorzystać zaznania świadków, nagrania, wiadomości – maile, listy, SMS-y – protokoły policyjnych interwencji, obdukcje i zaświadczenia lekarskie, różnego rodzaju rachunki czy inne dokumenty, które potwierdzą winę współmałżonka. Wraz z pozwem złożyć należy też odpis aktu małżeństwa oraz odpisy aktów urodzenia wspólnych, małoletnich dzieci. Pismo w dwóch egzemplarzach możemy złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w biurze podawczym sadu albo wysłać listem poleconym.

Opieka i świadczenia alimentacyjne

W przypadku bezdzietnego małżeństwa największym jedynym problemem podczas rozwodu może być podział wspólnego majątku. Jeśli jednak małżonkowie mają wspólne, małoletnie dzieci, konieczne będzie ustalenie nad nimi opieki oraz wysokości alimentów. Najlepszym rozwiązaniem będzie ustalenie tego jeszcze przed sfinalizowaniem rozwodu – w porozumieniu z naszym pełnomocnikiem, małżonkiem i jego pełnomocnikiem. Takie rozwiązanie problemu będzie najmniej traumatyczne dla dziecka, jednak są sytuacje, gdzie konflikt lub brak chęci współpracy jednej ze stron zmusza do pozostawienia rozstrzygnięcia sądowi.

Rodzic występujący w imieniu dziecka o przyznanie alimentów powinien do wniosku dołączyć informacje o uzasadnionych potrzebach dzieci. Uwzględnić w nich trzeba zarówno wydatki takie jak wyżywienie i czynsz, jak i naukę czy przyjmowane leki. Przedstawić należy rachunki oraz faktury, które potwierdzają poniesione koszty. W takim wniosku powinniśmy też wskazać możliwości majątkowe i zarobkowe pozwanego małżonka.