Śmierć bliskiej osoby to bolesna strata dla rodziny i przyjaciół. W tym wyjątkowo trudnym czasie, musimy podjąć też szereg decyzji odnośnie pogrzebu zmarłego. Jedną z ważniejszych jest wybór trumny. W zakładach pogrzebowych znajdziemy wiele modeli sarkofagów. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze trumny? Z jakich materiałów produkowane są one najczęściej?

Czym kierować się przy wyborze trumny?

Udając się do zakładu pogrzebowego musimy dysponować pewnymi informacjami, które ułatwią nam wybór trumny. Najważniejszymi kwestiami są wzrost i waga zmarłego. To właśnie te dwa parametry pomogą nam w znalezieniu odpowiedniego sarkofagu. Czasami pod uwagę bierze się również wiek zmarłego. Zupełnie inną trumnę kupuje się dla dziecka, a inną dla osoby, która dożyła sędziwego wieku. W przypadku wątpliwości lub nawet niemożności wskazania konkretnego modelu, zawsze możemy liczyć na pomoc i fachowe doradztwo pracownika zakładu pogrzebowego.

Z jakich materiałów produkuje się trumny?

Zdecydowanie największym zainteresowaniem klientów cieszą się trumny drewniane. Do ich produkcji stosuje się drewno dębowe, sosnowe, olchowe i bukowe. Poszczególne gatunki drewna różnią się między sobą kolorem, usłojeniem i – co najważniejsze- wagą. Jak informuje przedstawiciel z Zakładu Pogrzebowego w Żywcu- trumny drewniane bardzo często zdobione są metalowymi ornamentami w kształcie kwiatów bądź symboli religijnych. Im bardziej dekoracyjny jest sarkofag, tym wyższą ma cenę. W sprzedaży są również trumny proste, bez zbędnych zdobień, które cechują się również stosunkowo niską ceną. Na ostateczną cenę trumny wpływa także rodzaj obicia w jej wnętrzu. Za najbardziej ekskluzywne uchodzą obicia z jedwabiu i satyny. Nieco tańsze sarkofagi wyściełane są tkaniną atłasową. W wielu przypadkach możliwy jest wybór koloru obicia. Obicie w trumnie pełni rolę dekoracyjną. Jego uzupełnieniem jest poduszka pod głowę zmarłego. Warto wspomnieć, że powierzchnia trumny może być albo matowa, albo pokryta lakierem. Wybrane zakłady pogrzebowe oferują również malowane trumny drewniane.

Przeznaczenie trumien

Warto wspomnieć, że na rynku istnieje kilka podstawowych rodzajów trumien. Wszystkie wyżej opisane cechy dotyczą trumien do pochówku tradycyjnego, który jest najczęściej wybieraną przez Polaków formą pogrzebu. W asortymencie zakładów pogrzebowych znajdziemy również trumny kremacyjne, które wykonane są z lekkich i łatwopalnych materiałów takich jak karton bądź drewno sosnowe. Do transportu zwłok zza granicy służą zaś trumny metalowe. Zamykane są one hermetycznie, co pozwala zneutralizować zagrożenie biologiczne wynikające z naturalnych procesów rozkładu ciała.