Liczba rozwodów w naszym kraju wzrasta drastycznie. Za każdą decyzją o definitywnym zakończeniu małżeństwa stoją ludzkie rozczarowania, smutki i – niejednokrotnie- tragedie. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że rozwód niesie za sobą szereg konsekwencji prawnych, które do tej pory nie dotyczyły małżonków. O jakich jego skutkach mowa?

Jakie są przyczyny rozwodów?

Przyczyn definitywnego zakończenia małżeństwa jest wiele. Jednym z najczęściej podawanych przez małżonków powodów jest „niezgodność charakterów”.  Po kilku latach bycia razem często okazuje się, że para ma zupełnie różny światopogląd i pomysł na życie. Jeśli nie udaje się znaleźć żadnych kompromisów, rozstanie wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem. Innymi – często wymienianymi na sali sądowej – przyczynami rozwodu są:

  • przemoc fizyczna, psychiczna i finansowa,
  • zdrada małżeńska,
  • problemy finansowe,
  • alkoholizm, hazard lub inne nałogi,
  • brak pomocy w wychowywaniu dzieci,
  • nieuzasadnione opuszczenie małżonka bez jego zgody.

Decyzja o rozwodzie zawsze jest decyzją trudną. Towarzyszy jej wiele emocji i żalu. Negatywne uczucia często nie pozwalają małżonkom obiektywnie spojrzeć na swój związek. Bywa, że przedmiotem sporu stają się dzieci, wspólny majątek, a nawet zwierzęta domowe. W przypadku rozwodu dobrze jest skorzystać z usług doświadczonego adwokata. Wykwalifikowanych prawników znajdziemy np. w Kancelarii Adwokackiej w Strzelcach Opolskich. Specjalista zajmie się przygotowaniem odpowiednich dokumentów, a także będzie reprezentował stronę przed sądem, broniąc jej interesu.

Prawne konsekwencje rozwodu

Celem postępowania rozwodowego jest definitywne zakończenie małżeństwa. Rozwód może odbyć się bez orzekania o winie. Wówczas sprawa toczy się bez zbędnej zwłoki. Zadaniem sądu może być też wskazanie strony winnej za rozpad małżeństwa. Takie procesy z kolei mogą ciągnąć się latami. Jeżeli pod opieką małżonków znajdują się małoletnie dzieci, powinnością sądu jest ustalenie ich przyszłego miejsca zamieszkania oraz nałożenie obowiązku alimentacyjnego na jednego z rodziców. Na zgodny wniosek małżonków, sąd zajmie się również podziałem ich majątku wspólnego. Z chwilą uprawomocnienia się wyroku ustaje bowiem wspólność majątkowa między małżonkami. Ustaje również ustawowe dziedziczenie po małżonku oraz domniemanie pochodzenia dziecka matki od męża. Kobieta może wrócić do swojego nazwiska panieńskiego, jeśli taka jest jej wola. Obie strony mogą też ponownie wstąpić w związek małżeński. W wyjątkowych sytuacjach sąd zasądza także alimenty na małżonka, przy czym w przypadku orzeczenia o winie uzyskanie alimentów jest ułatwione, zaś w przypadku braku orzekania o winie alimenty przyznawane są tylko jeśli jeden z małżonków znajduje się w niedostatku, czyli nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać i samodzielnie podjąć pracy. Od ubiegania się o alimenty od drugiego małżonka wyłączony jest natomiast małżonek który został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego