Przygotowania do ślubu to zazwyczaj długi, stresujący dla przyszłych małżonków czas, w którym muszą zmierzyć się z dopilnowaniem wszystkich niezbędnych formalności związanych z wynajęciem sali, zespołu, dopasowaniem sukni ślubnej i garnituru. Najpierw jednak trzeba zdecydować się na styl organizowanego wesela i pod tym kątem dobierać elementy dekoracyjne, tak by stworzyły spójną całość. Bez oryginalnego wystroju i innych ozdobnych detali efekt może być mizerny. Jakie ją obecne weselne trendy? Jakie dekoracje odzwierciedlają charakter rustykalnego lub pałacowego wesela?

Dekoracje ślubne obejmują wystrój kościoła, samochodu, ale przede wszystkim lokalu, w którym będzie odbywało się wesele. Na sali konieczne jest ozdobienie stołów, w szczególności tego, przeznaczonego dla państwa młodych, przestrzeni znajdującej się za nimi, krzeseł, dodatkowych stołów na słodkie wypieki czy regionalne przysmaki. Profesjonalne firmy zajmujące się ślubnymi przygotowaniami, takie Dekoratornia, wykonują winietki, upominki, księgi pamiątkowe, plansze z rozmieszczeniem stołów i zasiadającymi przy nich gośćmi. To wszystko jednak musi być dopasowane do stylu jaki wybraliśmy lub motywu przewodniego, np. koloru czy wzoru.

W zgodzie z naturą

Wesele nie musi odbywać się na wsi, by mogło odzwierciedlać charakterystyczne dla stylu rustykalnego cechy. Bezapelacyjnie to jeden z najczęściej wybieranych przez nowożeńców motywów. Jeśli zdecydujemy się na wesele w otoczeniu drewna, koronek, naturalnych barw ziemi, czyli zieleni, brązu, beżu, bieli pod tym kątem trzeba wybierać salę, tak by już samo wnętrze oddawało pożądany sielski klimat, a w połączeniu z dekoracjami stworzyły harmonijny duet. Podczas takiego przyjęcia królować ma delikatność i subtelność, którą można uzyskać dzięki zwiewnym i lekkim materiałom, z których wykonane zostaną podwieszenia pod sufitem czy poszycia krzeseł. Oprócz koronek rustykalny styl lubi sznurki, jutowe worki, papierowe girlandy czy elementy przypominające mech. Ważny aspekt stanowi w tym przypadku oświetlenie. Wszechobecne lampiony, świece, sznury lampek dadzą niepowtarzalny efekt wizualny, dodając wnętrzu ciepła i magicznego charakteru. Jak mówią specjaliści z Dekoratorni, w obecnie obowiązujących trendach ślubnych dużą uwagę zwraca się na aranżację przestrzeni za plecami pary młodej. Tam dominują zazwyczaj charakterystyczne dla rustykalności zielone liście, białe, kremowe pąki kwiatów, czasami nawet kłosy zboża, polne kwiaty czy trawy połączone z drewnianymi elementami.

Nowoczesny błysk

Kolejny popularny współcześnie styl, który znacząco różni się od poprzedniego, wybierają pary chcące zorganizować nowoczesne, wykwintne wesele, określane mianem glamour. Tutaj wszędzie rządzić będzie złoto, miedź, srebro i chrom w towarzystwie innych kolorów, np. eleganckiego granatu lub delikatnego pudrowego różu. Błysk nada luksusowego charakteru. Znajdzie się na winietkach, obrusach lub w zastawie. Oprócz tego w tej styl wpasują się modne obecnie wysokie dekoracje na stołach. Będą wystawać ponad głowy gości nie ograniczając kontaktu, zwłaszcza w przypadku okrągłych stołów. Stojaki, na których umieszcza się niezwykle kompozycje kwiatowe, są minimalistyczne, metalowe, odpowiadające innym elementom. Nowoczesne połączenie stanowi także marmur ze złotem bądź miedzią spotykaną coraz częściej w aranżacjach wnętrz. Wygląda to majestatycznie, a zarazem bardzo oryginalnie. Motywem, który nagminnie pojawia się jako jedna z kluczowych ostatnio dekoracji to dużych rozmiarów napis LOVE lub po prostu MIŁOŚĆ. Hit czy kit? O gustach się nie dyskutuje, jednakże dla urozmaicenia można pokusić się o modyfikację powielanego trendu i zmianę napisu np. na inicjały nowożeńców, litery TY i JA czy RAZEM ( w angielskiej wersji you&me, together).