czas czytania: 3 min materiał partnera

Kiedy warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej?

radca prawny

Polskie prawo jest bardzo zawiłe i skomplikowane, niestety jego nieznajomość nie chroni nas przed przykrymi konsekwencjami naszych czynów. Mimo że doradztwo prawne działa w naszym kraju na najwyższym poziomie, wiele osób decyduje się na rozwiązanie swoich spraw bez pomocy prawnika. To duży błąd, który może nasz sporo kosztować – nie tylko mając na uwadze względy finansowe. Dlaczego warto korzystać z profesjonalnych porad prawnych?

Kim jest radca prawny i czym się zajmuje?

Radca prawny jest osobą, która zawodowo zajmuje się udzielaniem profesjonalnej pomocy prawnej wszystkim tym, którzy się po nią zgłoszą. Wśród jego klientów znajdują się osoby fizyczne, podmioty gospodarcze i jednostki organizacyjne. Najważniejszą funkcją prawnika jest reprezentowanie stron przed sądami i urzędami w roli pełnomocnika. Zajmuje się on także tworzeniem  wzorów umów, pozwów sądowych i innych ważnych dokumentów. Radca prawny często mylony jest z adwokatem, choć zawody te- mimo że podobne- różnią się od siebie.

Radca prawny a adwokat

Największa różnica pomiędzy radcą prawnym i adwokatem polega na zakresie wykonywanych przez nich czynności. Adwokat – w przeciwieństwie do radcy prawnego- może być obrońcą swojego klienta w sprawach karnych i karnoskarbowych. Musi być to osoba, która posiada własną kancelarię prawniczą lub też jest jej współwłaścicielem. Radca prawny może być zatrudniony na umowę o pracę w wybranej przez siebie kancelarii radcy prawnego. Może też założyć własną działalność gospodarczą i w jej ramach świadczyć swoje usługi.

Kiedy zdecydować się na pomoc radcy prawnego?

Życie pisze różne scenariusze i może zdarzyć się tak, że na pewnym jego etapie będziemy potrzebować profesjonalnej pomocy prawnej. Mimo że usługi prawników kojarzą się z wysoką ceną, nie jest to do końca prawda. Niejednokrotnie zdarza się, że nieznajomość prawa wiąże się dla nas z dużo większymi kosztami niż opłacenie prawnika. Jak informuje specjalista jednej z najlepszych w Tarnowskich Górach Kancelarii Radcy Prawnego – profesjonalni prawnicy oferują cały wachlarz usług, dostosowując się do potrzeb swoich klientów. Z pomocy radcy prawnego należy skorzystać zawsze wtedy, kiedy sytuacja prawna, w której się znaleźliśmy nie jest dla nas zrozumiała. Wiele osób wparcie pełnomocnika uważa za konieczne w przypadku rozwodu czy walki o alimenty na małoletnie dziecko. Często do prawnika zgłaszają się wierzyciele, pragnący skutecznie odzyskać długi i przedsiębiorcy, którzy chcą założyć lub przekształcić spółkę cywilną. Dla dobrego prawnika interes klienta zawsze jest sprawą priorytetową, dlatego też dołoży on wszelkich starań, by o niego zadbać.