Często wydaje się, że nabycie spadku drogą ustawową odbywa się automatycznie. Niestety nie jest to prawdą, konieczne okazuje się także dopełnienie pewnych formalności. Spadkobierca chcący przyjąć spadek ma do wyboru dwie drogi: sądową oraz notarialną. Jeśli wybierze drugą z wymienionych, musi uzyskać akt poświadczenia dziedziczenia. Sprawdź, jak to wygląda w praktyce.

Czym jest poświadczenie dziedziczenia?

Krótko mówiąc, poświadczenie dziedziczenia to formalne stwierdzenie nabycia praw do uzyskania spadku. Urzędowe dokumenty sporządzone przez notariusza potwierdzają przejście prawa do własności na określone osoby, Dokumentami tymi są protokół dziedziczenia i akt poświadczenia dziedziczenia. Warto tu zaznaczyć, że notarialne poświadczenie dziedziczenia to, w uproszczeniu, odpowiednik sądowego nabycia spadku. Okazuje się, że procedura jest stosunkowo prosta, jednak wymaga skrupulatnego dopełnienia formalności. Akt poświadczenia dziedziczenia jest niezbędny, by móc zakończyć proces przejścia prawa własności składników majątku. To z kolei umożliwi dysponowanie spadkiem, czyli na przykład wypłacenie pieniędzy z konta spadkodawcy, przerejestrowanie samochodu czy formalną zmianę właściciela nieruchomości.

Jak wygląda procedura poświadczenia dziedziczenia?

Sądowe stwierdzenie nabycia spadku często wzbudzi wątpliwości wśród spadkobierców ze względu na dodatkowe koszty czy rozciągnięcie procesu w czasie. Bezpieczniejsza często okazuje się procedura notarialna, która rozpoczyna się od zebrania wszystkich osób uprawnionych do dziedziczenia spadku zarówno na mocy ustawy, jak i testamentu. Akt poświadczenia dziedziczenia może zostać sporządzony, tylko jeśli wszyscy spadkobiercy wyrażą na to zgodę. Nawet jeden sprzeciw może zatrzymać procedurę. W obecności wszystkich zainteresowanych notariusz sporządza akt, w którym zawarte zostają wszystkie informacje dotyczące podziału spadku. Podczas procedury notariusz, którym może być na przykład Tomasz Markuszewski prowadzący Kancelarię Notarialną w Warszawie, musi mieć wgląd do aktu zgonu oraz stanu cywilnego osób, które zyskały prawa do spadku. Co więcej, okazane muszą zostać wszystkie dokumenty, które mogą mieć wpływ na skład grona spadkobierców (np. wyrok rozwodowy). Gdy wszystkie formalności zostaną dopełnione, notariusz sporządzi ostateczny akt poświadczenia dziedziczenia, którego powstanie pozwala na zamknięcie procedury.