Wiele osób ma mieszane uczucia w stosunku do adwokatów. Kojarzą się często z mało uprzejmymi służbistami, którzy na dodatek mogą się pochwalić wątpliwą moralnością. Bronią przecież w sądach morderców, złodziei i gwałcicieli, prawda? Czasem może się tak zdarzyć, ale wyobraźmy sobie, co by się zadziało, gdyby ich zabrakło. Bywa przecież tak, że nie trzeba wcale mieć styczności z jakąś straszną zbrodnią, aby potrzebować wsparcia adwokata.

Adwokat służy radą

Adwokat to nie tylko osoba, która może nas reprezentować w sądzie, ale przede wszystkim ktoś, kto świetnie się orientuje w prawie. A to bywa bezcenne. Prawo jest bowiem skomplikowane. Do adwokata można więc udać się po poradę. Jeśli mamy problem z rozwiązaniem jakichś kwestii związanych z obowiązującymi przepisami czy zapisami w dokumentach, będzie to właściwy adres. Doradztwo prawne ma szeroki zakres. Może być związane m.in. ze sprawami spadkowymi czy roszczeniami o zapłatę.

Adwokat reprezentuje nas w sądzie

Oczywiście z adwokatami spotykamy się również w sądzie, gdzie często występują jako obrońcy strony oskarżonej o popełnienie jakiegoś przestępstwa.

Kancelaria Adwokacka Marcin Olejnik zajmuje się m.in. prawem karnym i reprezentowaniem klientów w sądzie. Jej przedstawiciel zauważa, że wina, choć czasem wydaje się oczywista, musi zostać udowodniona. Często, zwłaszcza w ostatnich latach, słyszy się o przypadkach ludzi niesłusznie skazanych za zbrodnie, których nie popełnili, choć wydawało się to pewne. Adwokaci reprezentujący taką osobę mają za zadanie przedstawić wszystkie okoliczności sytuacji, tak, aby sędziowie mogli m.in. na ich podstawie, podjąć słuszną decyzję.

Adwokat dba o interesy firmy

Prawnik bywa często kojarzony z firmami, którym świadczy swoje usługi. Oczywiście nie zawsze wygląda to tak, jak choćby w popularnym serialu „W garniturach”, gdzie mocarny Harvey Specter, nazywany najlepszym graczem w mieście, siedzi na swoim skórzanym fotelu w otoczeniu kolekcji piłek z autografami znanych klientów i spogląda na imponującą panoramę Nowego Jorku, rozciągającą się przed nim dzięki oknom zajmującym całą ścianę jego biura. Prawnik ma po prostu dbać o interesy firmy, która go zatrudnia, a dokładniej rzecz ujmując, którego kancelaria świadczy jej usługi. Zgodnie z polskim prawem, adwokaci nie mogą być zatrudniani przez firmy w ramach np. umowy o pracę, tak jak chociażby radcy prawni. Mogą mieć własną działalność gospodarczą, prowadzoną samodzielnie lub z innymi wspólnikami.

Głównym zadaniem adwokata jest więc pomaganie ludziom w zakresie, w którym jest specjalistą. Zajmuje się dziedziną, która jest niezwykle istotna nie tylko w naszym codziennym życiu, ale też taką, która jednocześnie leży u podstaw funkcjonowania całego kraju.