Rozwód jest niewątpliwie jednym z najbardziej stresujących przeżyć w życiu każdego człowieka. Dostarcza bardzo dużej ilości nerwów, gdyż stawka jest często bardzo wysoka. Z tego względu, wskazane jest skorzystać z usług profesjonalnego pełnomocnika, który przygotuje odpowiednią strategię oraz będzie merytorycznym wsparciem w zazwyczaj skomplikowanych procesach rozwodowych.

Rozwód a separacja

W przypadku nastąpienia między małżonkami trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, każdy z małżonków jest uprawniony do żądania rozwodu. Jednakże, mimo wystąpienia powyższej przesłanki, sąd nie jest zobligowany do udzielenia rozwodu, gdy mogłyby na tym ucierpieć dobro małoletnich dzieci bądź sprzeciwiałoby się to zasadom współżycia społecznego. Z tego względu, już sam zamiar składania pozwu o rozwód powinien zostać skonsultowany z adwokatem, gdyż może się okazać, że aktualnie brak jest przesłanek dopuszczających taką możliwość.

Trochę prostsza jest sytuacja jeśli chodzi o separację. W tym przypadku, poza ww. przesłankami dotyczącymi dobra małoletnich dzieci oraz zasad współżycia społecznego, różnicą jest pierwsza przesłanka. Przy separacji, wystarczający jest zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, który nie musi być trwały.

Skutki separacji są w zasadzie takie same jak rozwodu, z tą różnicą, że podczas separacji małżeństwo wciąż istnieje (wyłączona możliwość ponownego wejścia w związek małżeński z inną osobą) oraz skutki separacji mogą zostać zniesione orzeczeniem Sądu, co nie jest możliwe w przypadku rozwodu.

Orzeczenie o winie

Sprawy rozwodowe dostarczają wiele emocji, stawką jest przecież majątek, alimenty, kontakty z dzieckiem, a także dla niektórych honor. Z tego względu, najczęściej strony decydują się na pozew rozwodowy z orzeczeniem, który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego. Na podstawie całokształtu zgromadzonego w sprawie materiału dowodowych orzeka o tym sąd. Bardzo często zdarza się, że ludzie nie potrafią zgromadzić ani wykorzystać posiadanych materiałów dowodowych bądź nie zdają sobie sprawy, o czym warto sądowi powiedzieć. W takiej sytuacji pomoc adwokata jest nieoceniona. Nie tylko pomoże merytorycznie, ale pozwoli też ostudzić emocje, które w sprawach rozwodowych często sięgają zenitu.

Alimenty

Obowiązek alimentacyjny kojarzy się głównie z dostarczaniem pieniędzy niezbędnych do utrzymania dziecka. Jednakże jak wynika z przepisów, nie tylko dziecko jest uprawnione do uzyskania alimentów, ale również małżonek, który spełnia odpowiednie przesłanki. Przede wszystkim, nie można zostać uznanym wyłącznie winnym rozkładu pożycia małżeńskiego. Jest to kluczowa przesłanka, dlatego też tak ważne jest prawidłowe przeprowadzenie postępowania rozwodowego. W przypadku, gdy małżonek nie został uznany za wyłącznie winnego, może on żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w odpowiednim zakresie.