Medycyna stanowi pole, na którym intensywnie rozwijają się nowe technologie leczenia, które z powodzeniem aplikowane są także na gruncie weterynarii. Dzieje się to za sprawą zaangażowania badaczy, ale także rosnącej świadomości miłośników zwierząt. Jednym z przejawów tego rozwoju jest zastosowanie zabiegów laserowych, które pomagają częściowo wyeliminować z gabinetów weterynaryjnych klasyczne operacje chirurgiczne. 

 

Kiedy w weterynarii stosuje się zabiegi laserowe?

 

Zabiegi wykorzystujące laser sprawdzają się w wielu obszarach medycyny, kosmetologii oraz weterynarii. W przypadku leczenia zwierząt mogą pomóc w usunięciu brodawek czy znamion. Z sukcesem wykorzystywane są również w leczeniu bardziej zaawansowanych problemów zdrowotnych. Jako jeden z przykładów Bartłomiej Babiński z lecznicy dla zwierząt Przy Kładce wymienia leczenie problemów oddechowych u ras charakteryzujących się krótką częścią czaszkową, np. pekińczyków i shitzu. Metody te pozwalają na zmniejszenie problemu chrapania u tych ras, ale także usuwanie polipów z krtani i wycinanie migdałków.

 

Zalety zabiegów laserowych

 

Poza tym, że laser daje znacznie większą precyzję cięcia, pozwala również zmniejszyć krwawienie w trakcie zabiegu. Inne atuty zabiegów opartych na działaniu lasera to ich niewielka inwazyjność, a co za tym idzie krótszy czas rekonwalescencji oraz trwania samej operacji. Często rana po niej pozostająca nie wymaga zakładania szwów, co znacznie przyspiesza gojenie. Dzięki temu coraz lepsi specjaliści mogą zaopiekować się większą liczbą potrzebujących zwierząt. 

 

Perspektywy zabiegów laserowych we współczesnej weterynarii


Współczesna weterynaria widzi możliwość zastosowania potencjału zabiegów laserowych zwierząt w bardzo wielu obszarach. Jednym z nich jest choćby możliwość uelastyczniania gruczołu mlekowego u suk. Zmniejszają także prawdopodobieństwa wdawania się zakażeń, ponieważ laser wykazuje działanie antybakteryjne poprzez podgrzewanie tkanek. Wielką wartością zabiegów laserowych jest z pewnością to, że ograniczają ból zwierzęcia podczas operacji, co z pewnością samo w sobie przyczynia się do ich dobrostanu.