O obsłudze prawnej adwokatów i radców prawnych można rozprawiać bardzo długo. Dzisiaj eksperci ci, pomagają bowiem nie tylko w sprawach karnych, czy tych dotyczących prawa opiekuńczego i rodzinnego, podejmując się zastępstwa procesowego. Nie tylko również świadczą szerokie stałe usługi dla firm, które dzisiaj masowo poszukują specjalistów do długofalowej kooperacji. Jaka jest zatem jeszcze ważna rola radcy prawnego? Mowa o działaniach negocjacyjnych.

Radca prawny, jako negocjator

Rola negocjacyjna radcy prawnego oparta jest o założenie polubownego rozstrzygania sporów. To dzięki kompetencjom psychologicznym, biznesowym, oraz prawnym, mogą oni sprawnie finalizować nawet bardzo zawiłe sprawy, bez konieczności udziału w nich sądów. To pozwala zaoszczędzić niepotrzebnego stresu, pieniędzy, a także ryzyka uzyskania prawomocnego orzeczenia, niesprzyjającego naszym interesom. Polubowne rozstrzyganie sporów, pozwala również odciążyć sądy, szybciej uzyskując satysfakcjonujące rozwiązanie. Negocjacje w swojej idei mają bowiem sprostać oczekiwania obu stron, doprowadzając do obopólnego konsensusu. O ten zawsze dba mecenas Robert Ślugajski, prowadzący kancelarię radcy prawnego w Pile.

Zakres przeprowadzanych negocjacji

Negocjacje najczęściej prowadzone są przez radców prawnych w dziedzinie prawa opiekuńczego oraz rodzinnego, a także przy różnych sprawach biznesowych. Często zatem dotyczą one podziału majątku wspólnego, kwestii regulowania alimentów, czy też spadków. W przypadku firmy, wielokrotnie związane są z działaniami windykacji polubownej, oraz sporami na linii pracodawca oraz pracownik. Taki rodzaj rozwiązywania problemów, z uniknięciem zaangażowania wymiaru sprawiedliwości, wielokrotnie prowadzi do prawdziwego powstrzymania rozwoju danego konfliktu między stronami.

Finalizowanie negocjacji

Negocjacje mogą być przeprowadzane tylko wtedy, jeśli godzą się na nie obie strony. Jest to bowiem działanie polubowne, mające obniżyć koszty rozstrzygania sporu, oraz mające zoptymalizować czas pełnej finalizacji sprawy. Ta może kończyć się zatem różnymi ugodami, czy umowami poświadczonymi notarialnie – np. umowa alimentacyjna oraz podziału majątku w formie aktu notarialnego – lub też zerwaniem negocjacji i wszczęciem postępowania w Sądzie Powszechnym.

Specjalny rodzaj negocjacji

Coraz bardziej agresywny i konkurencyjny rynek biznesowy powoduje, że obecnie zmienia się model prowadzenia rozmów między kontrahentami, czy po prosty partnerami w biznesie. Dzisiaj podczas ustalania warunków współpracy wielokrotnie uczestniczy radca prawny, który nie tylko przygotowuje stosowne projekty umów, ale który prowadzi w imieniu podmiotu gospodarczego negocjacje. Z takiego modelu wielokrotnie korzystają duże firmy o międzynarodowym zasięgu.