Świeże ścięte kwiaty to piękny podarunek, odpowiedni na każdą okazję. Istnieją różne rodzaje kompozycji kwiatowych. Przedłużyć ich żywotność można poprzez wybór bukietu w pudełku. Rośliny trzymane w odpowiednio przygotowanym opakowaniu utrzymują świeżość przez ok. 2 tygodnie. Po upływie tych dni naturalnie usychają. Jak się je zatem układa? Czy wymagają specjalnej pielęgnacji?

Co to jest flower box? Zalety kwiatów w pudełku

Pomysł na bukiety w pudełkach pochodzi ze Wschodniej Europy. Tradycja tworzenia tego typu kompozycji kwiatowych przyszła z Rosji oraz Emiratów Arabskich. W tego typu formach specjalizują się lokalne pracownie florystyczne. Również w Polsce można coraz częściej spotkać usługę wykonywaną przez profesjonalne florystki

Do zalet tego typu wiązanek roślinnych należy brak potrzeby posiadania wazonu oraz codziennego podlewania. Nie trzeba ich również specjalnie pielęgnować. Prezentują się również estetycznie i elegancko. Szczególną popularnością cieszą się wielokolorowe róże w pudełku. Ceny takich kompozycji są bardzo zróżnicowane. Warto jednak pomyśleć nad tego rodzaju oryginalnym prezentem np. na Walentynki. Główną korzyścią jest brak problemu z przechowywaniem przez odbiorcę takiej kwiatowej przesyłki.

Formy kwiatów w pudełku

Boxy kwiatowe mogą przybierać różne kształty. Wszystko zależy od wybranego przez nas opakowania. Tradycyjne lub wysyłkowe kwiaciarnie udostępniają bukiety w pudełku w formie standardowego kwadratu, koła, serca czy walca. W ofercie można znaleźć boxy w różnych rozmiarach, płytkie i głębokie, o różnej pojemności. Zwykle wypełniane są aż do samych krawędzi. Dzięki temu po otwarciu otrzymuje się efekt niespodzianki. Ciekawą opcją jest również kształt koperty. Charakteryzuje się wygodnym przenoszeniem i dekoracyjnością. 

Kwiaty w boxach można aranżować na różne sposoby. Wolno układać je we wzory lub tworzyć kontrasty. Podstawę stanowi nasączony wodą floret, czyli gąbka florystyczna. Dzięki niej łodygi będą utrzymywać się w jednej pozycji lub będzie można układać je na równi z krawędzią (tak, by wieczko się zamykało). Natomiast do sztucznych kwiatów i flower boxów stosuje się suche florety. Pozwalają na utrzymanie sztucznych roślin w pionie.

Jak dbać o boxy z kwiatami?

Kwiaty w pudełkach nie mają specjalnych wymagań. Ponieważ jednak ich bazą jest wilgotna gąbka florystyczna, powinno się ją systematycznie nawadniać. W tym celu należy nieznacznie rozchylić rośliny i dolać niewielkim strumieniem wody do tzw. floretu. Najlepiej powtarzać tę czynność raz dziennie. Warto również stale sprawdzać poziom wilgotności gąbki. Można do tego użyć specjalnej mieszanki wody z odżywką możliwą do kupienia w sklepie florystycznym. W ten sposób rośliny będą dłużej żyły. 

Box z kwiatami należy chronić przed ciepłem i jego źródłami np. grzejnikami, piecami czy kominkami. Inaczej będą szybciej więdły. Unikaj stawiania ich w pobliżu dojrzewających owoców. Produkowany przez nie etylen przyspieszy proces ich przekwitania. Trzeba także zadbać o to, by nie znajdowały się w miejscu podatnym na wahania temperatury. Zdrowy wygląd roślin zapewnią specjalistyczne preparaty, które dodatkowo ochronią przed bakteriami. 

Decydując się na usługę, warto sprawdzić jakość pudełek. Powinny być wykonane z wytrzymałego tworzywa, najlepiej z prasowanego i odpornego na wilgoć kartonu, który z powodzeniem zastąpi wazon. Jest na tyle elegancki, że będzie go można później wykorzystać. Jeśli planujesz zakup kwiatów w boxie, dobierz opakowanie do stylu lub mieszkania osoby, którą zamierzasz nim obdarzyć.

Zobacz też: bukiety urodzinowe i na inne rocznice – jakie są ich rodzaje.