Wykonywanie zdjęć rentgenowskich to jeden z najlepszych zabiegów diagnostycznych, zwłaszcza w obrębie układu kostno-stawowego. Pozwala na zobrazowanie stanu kości i poszczególnych narządów bez ingerencji chirurga. Radiografia cyfrowa to innowacyjne rozwiązanie, które można znaleźć w dobrych gabinetach weterynaryjnych. Na czym dokładnie polega i gdzie można skorzystać z usługi?

Czym jest radiografia cyfrowa (DR)?

Bezpośrednia radiografia cyfrowa to alternatywa dla tradycyjnych zdjęć rentgenowskich. W dzisiejszych czasach wyniki badań na cyfrowych nośnikach danych zdecydowanie ułatwiają właściwą diagnozę. Fotografię można powielać i wysyłać mailowo, co pozwala na skonsultowanie się z kilkoma specjalistami, bez konieczności przemieszczania się pomiędzy klinikami. Nowoczesna aparatura do wykonywania bezpośredniej radiografii cyfrowej daje wyraźny obraz, który natychmiast pojawia się na monitorze komputera. Jedną z największych zalet radiografii cyfrowej jest skrócenie czasu ekspozycji na promieniowanie (od 10 do 50 razy krótszy czas). Dzięki temu badanie jest nie tylko wygodne i szybsze, ale także bezpieczniejsze od klasycznego zdjęcia RTG.

Gdzie skorzystać z usługi?

W tej chwili radiografię cyfrową oferują tylko dobrze wyposażone gabinety weterynaryjne. W mniejszych klinikach nadal częściej stosuje się analogowe wykonywanie zdjęć rentgenowskich. Wynika to głównie z wysokich kosztów sprzętu, na które nie wszystkie gabinety mogą sobie pozwolić. Jednym z polecanych gabinetów weterynaryjnych, który oferuje tę usługę w atrakcyjnej cenie, jest Gabinet Weterynaryjny Katarzyny Krzeczek, który znajduje się w Chełmie Śląskim. Klinika specjalizuje się w wielu dziedzinach, między innymi chorobach wewnętrznych i zakaźnych, okulistyce, ginekologii, stomatologii, dermatologii, a także chirurgii.

Kiedy zaleca się badanie?

Ze względu na to, że promieniowanie rentgenowskie nie pozostaje obojętne dla organizmu, jest ono zlecanie tylko w uzasadnionych przypadkach, kiedy klasyczne techniki diagnostyczne zawodzą. W medycynie weterynaryjnej najczęściej radiografię cyfrową wykonuje się w obrębie schorzeń:

  • układu kostno-stawowego;
  • jamy brzusznej;
  • klatki piersiowej;
  • pęcherza moczowego.

Sporadycznie wykonywanych badań radiograficznych nie należy się obawiać, gdyż dawka promieniowania jest niewielka, a czas ekspozycji bardzo krótki. Badanie nie powinno być wykonywane jednak zbyt często, gdyż mimo wszystko promieniowanie nie jest dobre dla zwierzęcia oraz właściciela, który przy nim asystuje.