czas czytania: 3 min

Szczepienia szczeniaka – to może Ci się przydać!

szczepienia szczeniaka

Pierwsze szczepienie szczeniaka jest niezwykle ważne. Powinno też być przeprowadzone w odpowiednim miesiącu życia. W ten sposób można uchronić go przed ciężkimi zakaźnymi chorobami. Warto je poznać i podjąć odpowiednie działania zabezpieczające. Kiedy w związku z tym trzeba szczepić zwierzęta oraz jakie są terminy wykonywania zastrzyków ochronnych?

Kiedy szczepić szczeniaka?

Zakup lub adopcja zwierzęcia wiąże się przede wszystkim z odpowiedzialnością. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka i ochrona przed chorobami zakaźnymi. W związku z tym nie należy zwlekać z wizytą w gabinecie weterynaryjnym i udać się do weterynarza jak najszybciej. Jednak zbyt wczesne wykonanie ochronnego zastrzyku może wpłynąć negatywnie na organizm zwierzęcia. Może bowiem skutkować zmniejszeniem liczby przeciwciał dostarczanych razem z mlekiem otrzymanym od matki. Lekarz weterynarii po przeprowadzeniu wstępnych badań pomoże w ustaleniu harmonogramu szczepienia psa lub kota. Warto wiedzieć, że istnieją szczepienia obowiązkowe i ochronne. Ich znajomość i przeprowadzenie ochroni nie tylko pupila, ale też rodzinę właściciela.

Przed jakimi chorobami trzeba zaszczepić psa?

Do najpopularniejszych chorób psów, na które należy je zaszczepić, należą:

  • Parwowiroza. Za tzw. psi tyfus odpowiada wirus CPV-2. Występuje w postaci jelitowej i sercowej i odznacza się takimi objawami jak np. utrata apetytu i wagi czy odwodnienie.
  • Nosówka. Tzw. psi katar, atakuje także oczy i objawia się m.in. gorączką. Występuje w postaci płucnej lub skórnej.
  • Choroba Rubartha. Zakaźne zapalenie wątroby, zbliżone do żółtaczki i zwykłego zapalenia wątroby.
  • Leptospiroza. Krętkowica lub choroba Weila powstaje przez pojawienie się krętek z rodzaju Leptospira. Szczególnie zalecana u zwierząt lubiących kąpiele.
  • Wścieklizna. Groźna wirusowa choroba, która nieleczona prowadzi do śmierci.

Dobrze jest także rozważyć możliwość zaszczepienia psiaka przed chorobami skóry np. grzybicą lub herpeswirozą (chorobą wywołaną przez wirusa CHV-1, objawiającą się m.in. biegunką i wzdęciami).

Kalendarz szczepień szczeniaka

Pierwsze szczepienie szczeniaka powinno się odbyć już w 6-8. tygodniu życia na nosówkę i parwowirozę. W 10-12. tygodniu życia weterynarz przeprowadza szczepienie nie tylko na  wspomniane choroby wirusowe, ale też chorobę Rubartha oraz kaszel kenelowy (tzw. psiarniowy, czyli zapalenie dróg oddechowych). W 16. tygodniu do zestawu dochodzi szczepienie szczeniaka na leptospirozę i koronawirozę (tzw. wirus RNA). Pozostałe szczepionki nie są już obowiązkowe. Po 12. tygodniu życia szczepi się dodatkowo na wymienione wyżej choroby. Ważne jest regularne powtarzanie szczepionek. Zastrzyki powinny być wykonywane co rok, a potem w kilkuletnich odstępach. Ich rodzaj i terminy określa indywidualnie ze względu na przypadek lekarz weterynarii. Warto wiedzieć, że szczepienie przeciwko wściekliźnie wykonuje się u psów starszych niż 3. miesiące.

Ile kosztuje szczepienie szczeniaka?

W zależności od miejscowości cena szczepienia psa to koszt ok. 20-40 zł. Przy tym lekarz weterynarii stosuje często tzw. szczepionki skojarzeniowe, których skład pozwala na ochronę przed kilkoma chorobami. Wówczas zastrzyk ochronny jest droższy. Jego przeprowadzenie wynosi ok. 50 zł. Przedtem jednak zwierzę powinno być odrobaczone najlepiej dwa razy. Wskazana jest wizyta w klinice weterynaryjnej.