Nieznajomość prawa szkodzi - jest to jedna z sentencji prawniczych, która powstała w starożytnym Rzymie, lecz do tej pory nie straciła na aktualności. Prawo jest trudną dziedziną, lecz niezwykle ważną. Warto mieć ogólne rozeznanie w kwestiach prawnych, bądź też skorzystać z pomocy profesjonalisty - doświadczonego adwokata. Taka osoba pomoże wywalczyć ci swoje prawa w najróżniejszych sytuacjach. Jakich? O tym w poniższym artykule.

Różnica między prawnikiem, adwokatem i radcą prawnym

Warto wyjaśnić, jaka jest różnica między prawnikiem, adwokatem i radcą prawnym. Wiele osób używa tych pojęć zamiennie, choć między tymi zawodami jest różnica w zakresie kompetencji. Mianem prawnika można określić każdą osobę, która ukończyła studia prawnicze, także osobę bez dodatkowego tytułu zawodowego (adwokata, radcy prawnego). Z kolei adwokat i radca prawny to osoby, które oprócz studiów prawniczych, ukończyły aplikację radcowską lub adwokacką. Z tego tytułu mają większe uprawnienia, np. reprezentowanie klienta przed sądem, ale i także obowiązki, np. obowiązek przestrzegania tajemnicy zawodowej.

W jakich sytuacjach warto zwrócić się do adwokata?

Jak widać adwokat z kancelarii adwokackiej ma znacznie więcej możliwości udzielenia pomocy swojemu klientowi niż prawnik ze zwykłej kancelarii prawnej. W czym więc może nam pomóc adwokat?

  • Adwokat w firmie. Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma wyzwaniami, m.in. rozwiązywaniem sporów z kontrahentami lub pracownikami. Jeden zły ruch i firma może utracić reputację lub znaczną kwotę pieniędzy. Można tego uniknąć, zatrudniając dobrego adwokata.
  • Adwokat w sprawie karnej. Wbrew pozorom sprawy karne nie zdarzają się tylko osobom z tzw. marginesu społecznego. Często pod wpływem alkoholu lub w afekcie można popełnić ogromny błąd, a w minimalizacji jego skutków może pomóc właśnie adwokat.
  • Adwokat w trakcie rozwodu. Obecność takiego specjalisty pozwoli przebrnąć przez meandry rozwodowe, zwłaszcza, jeśli małżonek dopuszcza się manipulacji, zastraszania, będzie próbował utrudnić kontakty z dzieckiem lub masz podejrzenie, że będzie unikał płacenia alimentów.

Adwokaci podejmują się także spraw z innych, najróżniejszych dziedzin prawa, np.: gospodarczego, patentowego, spadkowego itp.

Jak znaleźć dobrą kancelarię adwokacką?

Niektóre sprawy prawne są bardzo kosztowne, dlatego zrozumiała jest pokusa znalezienia jak najtańszej kancelarii adwokackiej. Jednak oprócz ceny, warto też zwrócić uwagę na inne kwestie, np.: doświadczenie, podejście do klienta. Wysoki poziom świadczenia usług znajdziesz w kancelarii Wojciech Romalski Indywidualna Kancelaria Adwokacka. Specjaliści z tej firmy podejmują się spraw z różnych dziedzin prawa. Obejmują one m.in.: prawo karne, prawo cywilne, farmaceutyczne, budowlane, handlowe, skarbowe, pracy.