Nie każdy decyduje się na sporządzenie testamentu, dlatego wiele postępowań spadkowych to skomplikowany proces. Zwłaszcza wtedy, kiedy krewny miał dość dużą rodzinę, lecz nie posiadał dzieci. Jaka jest kolejność dziedziczenia spadku w Polsce i kto otrzyma nieruchomość, jeśli zmarły nie miał rodziny? Jak ułatwić swoim bliskim pośmiertny podział majątku?

Kolejność dziedziczenia spadku

Kolejność dziedziczenia spadku jest dość intuicyjna i zależy głównie od stopnia pokrewieństwa. Jeśli zmarły nie pozostawił po sobie testamentu, majątek w pierwszej kolejności przypada małżonkowi oraz dzieciom. Jeśli jednak zmarła osoba nie posiadała ani współmałżonka, ani dzieci – podział może okazać się nieco trudniejszym zadaniem.

Kolejność dziedziczenia spadku prezentuje się następująco:

  1. Rodzice – jeśli zmarły nie zostawił testamentu i nie miał dzieci ani małżonka, całość jest dawana w spadku rodzicom.
  2. Rodzeństwo – jeśli rodzice nie żyją, majątek jest rozdzielany pomiędzy rodzeństwo zmarłego.
  3. Zstępni rodzeństwa – jeśli rodzeństwo uprawnione do dziedziczenia nie żyje, część przypadającą rodzicowi otrzymują dzieci rodzeństwa zmarłego.
  4. Dziadkowie – dziadkowie dziedziczą w sytuacji, kiedy zmarły nie posiadał ani żyjących rodziców, ani dzieci i rodzeństwa.
  5. Pasierbowie – dzieci małżonka spadkodawcy otrzymują spadek tylko wtedy, kiedy oboje rodziców nie żyją, a pierwszeństwa do dziedziczenia nie posiada żaden inny krewny.

Dla osób nieposiadających doświadczenia w sprawach spadkowych może wydawać się to dość skomplikowane. Jeśli masz pytania związane z dziedziczeniem majątku po śmierci bliskiego, warto zdecydować się na pomoc adwokata, który specjalizuje się w tej dziedzinie np. Macieja Kuty. Adwokat oferuje nie tylko pomoc w ogarnięciu wszystkich niezbędnych formalności, ale również profesjonalne doradztwo na każdym etapie postępowania spadkowego.

Brak krewnych – kto otrzyma nieruchomość?

I choć sytuacje tego typu należą do rzadkości, czasami zdarza się, że zmarły nie posiadał żadnych krewnych, którzy mogliby odziedziczyć majątek. W ten sytuacji spadek przechodzi gmina odpowiednia dla miejsca zamieszkania lub – jeśli zmarły był zamieszkały za granicą – Skarb Państwa. Niektóre starsze osoby nieposiadające krewnych decydują się na przeznaczenie swojego majątku na cele charytatywne np. na rzecz schroniska dla zwierząt, domu dziecka lub domu spokojniej starości. Warto zawsze spisać testament, aby ułatwić postępowanie spadkowe po swojej śmierci. Trzeba też pamiętać, że testament – choć pomocny – nie jest niepodważalnym dokumentem. W każdej chwili można go podważyć, a proces ten odbywa się przed sądem.