W poszukiwaniu idealnego bukietu ślubnego – jakie kwiaty wybrać?

2019-10-01

Planowanie uroczystości ślubnej czy weselnej wymaga dużo cierpliwości, czasu i wysiłku. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto wcześniej zaplanować takie kwestie, jak wybór bukietu ślubnego. Kwiaty mogą także ozdobić salę weselną czy ołtarz. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze kwiatów na ślub? Z jakich kompozycji kwiatowych można wybierać? Jakie mogą przybierać formy? Podpowiadamy!

Z jakich rodzajów bukietów na ślub można wybierać?

Wśród ślubnych wiązanek oferowanych przez kwiaciarnie dominują zdecydowanie kwiaty w odcieniu białym. Nie bez powodu, ponieważ kolor ten oznacza niewinność, szczerość oraz szlachetność uczuć. Przyszła panna młoda może wybierać między ślubnymi bukietami z frezji, piwonii czy eustom. Na ślubny bukiecik sprawdzą się także klasyczne róże. Alternatywą są za to hortensje, bez lub storczyki. Przy wyborze idealnych kwiatów warto zwrócić uwagę na ich kształt. Rozróżnia się:

  1. Typ berło. Skomponowany z długich i smukłych kwiatów zalecany wysokim i szczupłym.
  2. Typ arm buquet, czyli na ramię (naręcze). Układany z podłużnych kwiatów i liści, zazwyczaj związanych wstążką. Powinien być trzymany na przedramieniu, tak by końce wstążki luźno opadały. Stanowi dopełnienie ślubnego bukietu boho.
  3. Typ kaskada. Kwiaty ułożeniem przypominają kaskadę, która spływa na ziemię.
  4. Typ glamelia, kamelia, composite. Tworzony z dużej ilości płatków, ukształtowanych w pojedynczy kwiat.
  5. Typ mufka. Tego rodzaju wiązanka przypomina tradycyjną mufkę, czyli materiał okrywający ręce.
  6. Typ nosegay. Tworzy się ją na kształt wiązanek w stylu polnym lub biedermierowym. Kwiaty układane są tak, by stworzyć postać grzybka bądź kuli. Jego zaletą jest dowolność odmian, wielkości i długości roślin.

Oprócz tego bukieciki mogą przybierać formę typu pomander – w rodzaju bransolety na nadgarstku – półksiężyca, torebki lub wachlarza. Nowoczesny bukiet z kwiatów cechuje się przy tym wyjątkową budową i dodatkami florystycznymi. Wielbicielki stylu retro zadowolą wiązanki z polnych kwiatów, które dopełnią wianek.

Kwiaty na stół weselny

Nawet najpiękniejsze bukiety ślubne to jeszcze nie wszystko. Warto skorzystać z usług florysty i postarać się o wyjątkową oprawę podczas wesela. Stroiki i wiklinowe koszyczki to tylko niektóre z propozycji. Warto pomyśleć o kwietnych dekoracjach ławek i ołtarza oraz sali weselnej. Kwiaty mogą ozdobić stoły oraz stanowić dekoracje tortu, baru, a nawet wejścia na salę w postaci kwiecistych girland. Wiązanki lub całe naręcza stworzą świetną ozdobę samochodu weselnego. Mogą się również znaleźć na weselnych podarunkach. Wybierając się do kwiaciarni, warto wziąć ze sobą zdjęcia sali czy sukni, aby florystka mogła dobrać kwiaty odpowiednie do stylu i dominujących kolorów np. sukni ślubnej. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wiązanki na ślub?

Wybierając się do kwiaciarni w celu zamówienia kwiatowych ozdób na  ślub czy wesele, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Są to:

  • Sylwetka. Umiejętne dobranie kwiatów do figury pozwoli ją wymodelować i podkreślić atuty.
  • Suknia ślubna. Dopasowane kolorystycznie do sukni wiązanki podkreślą linię sukni i nadadzą stylizacji uroku.
  • Rodzaj urody. Kwiaty powinny podkreślać naturalne piękno i barwę karnacji, oprawę oczu czy włosów. Tylko wtedy Panna Młoda wyjdzie dobrze na sesji fotograficznej.
  • Odmianę kwiatów. Wybór gatunku zależy nie tylko od budżetu, ale też od sezonu. Dlatego też warto skorzystać z pomocy florystów, którzy przedstawią ofertę kwiatów zarówno sezonowych, egzotycznych, jak również sztucznych.

Równie ważne są indywidualne preferencje przyszłego męża i żony. Po wyborze kwiaciarni wystarczy już tylko podpisać umowę i dokończyć formalności. Najlepiej złożyć zamówienie na ok. 4-6 tygodni przez planowanym ślubem. Jest to szczególnie ważne, aby rozpocząć prace związane z udekorowaniem ołtarza czy sali weselnej na czas.