Najstarsi nie pamiętają tak dziwnej Wielkanocy; bez dużych spotkań rodzinnych, bez święcenia koszyczków, bez poniedziałkowego oblewania się wodą. Żeby w te bezwątpienia specyficzne święta utrzymać pogodę ducha, warto dobrze zorganizować swój czas. Niezależnie czy spędzasz je w najbliższą rodziną czy samotnie – święta w okresie kwarantanny można przekłuć na pożytecznie i pozytywnie spędzony długi weekend.

Pandemia, Wielkanoc i obostrzenia

W związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem rząd podjął kroki, które ograniczają naszą swobodę i funkcjonowanie poza domem; limity osób w sklepach, na targach, w komunikacji miejskiej. W aptekach, drogeriach i sklepach wprowadzono specjalne godziny dla seniorów (10-12), podczas których tylko osoby powyżej 65 roku życia mają możliwość robienia zakupów. Przynajmniej do 19 kwietnia musimy zapomnieć o kawiarniach, restauracjach i zakupach w galeriach handlowych. Musimy odpuścić sobie również wyjścia na ławkę do parku i spacery po lesie. 

Zorganizowanie sobie czasu w tak okrojonej rzeczywistości nie jest łatwe, ale możliwe.

Malowanie pisanek, ćwiczenia i nadrabianie lektur

Te święta nie muszą należeć do najgorszych. Wystarczy dobrze zorganizować swój czas. Jeśli spędzamy Wielkanoc z dziećmi, warto solidnie przygotować się do malowania pisanek. Ta kreatywna i tworząca świąteczną atmosferę zabawa może sprawić, że święta utkwią naszym pociechą na lata w pamięci – znacznie mocniej niż długie kolejki w galeriach handlowych.

Ciekawym zajęciem może okazać się równie dekorowanie domu w świąteczne ozdoby; figurki z papieru, komponowanie wiosennych wianków. Ale nie zapomnijmy także o sobie! Nie zasiadajmy w dresie do wielkanocnego śniadania. Elegancki ubiór działa na nas i nasze otoczenie – podkreślmy wyjątkowość świątecznych dni właśnie w ten sposób.

Moc wspólnoty tkwi we wspólnym przygotowaniu posiłków. Świąteczne potrawy od żurku po wielkanocną babkę powinny zespolić całą rodzinę nie tylko podczas fazy jedzenia.

Nie od dziś wiadomo, że dobry nastrój zależy nie tylko od psychiki, ale również od aktywności fizycznej. Leżenie na kanapie bywa przyjemne, ale w nadmiarze niewątpliwie szkodzi. Dlatego pamiętajmy o najprostszym ruchu w ciągu dnia. Krótkie spacery nie są zabronione. Warto wyjąć również z szafy zakurzone hantle, albo po prostu zrobić kilka skłonów i przysiadów. Niby nic, a daje dobre efekty. Sprawdźcie.

Dla miłośników literatury to świetny czas na nadrobienie zaległości i wykreślenie z listy „do przeczytania” co najmniej kilku pozycji. Wielkanoc w czasie kwarantanny to niepowtarzalny okres, aby zamiast kupować nowe, przeczytać już kupione książki i po zakończeniu pandemii ruszyć na księgarskie zakupy z czystym czytelniczym kontem.

Mniej newsów, więcej pozytywów

Ostatnie tygodnie nie nastrajają pozytywnie, ale warto szukać radosnych blików w tej ponurej sytuacji. Lepiej odpuścić sobie wielogodzinne śledzenie informacji z całego świata, które zapewne popsułyby nastrój największemu optymiście i odnaleźć w odmętach sieci jakąś ciekawą komedię, albo odnowić kontakt z osobą, z którą od dłuższego czasu nie rozmawialiśmy. Aplikacje typu Skype nie zastąpią spotkania w rzeczywistości, ale na pewno mogą zniwelować poczucie samotności.

Nadchodzące święta wszyscy zapamiętamy jako wyjątkowe. Dobrze, żeby poza słowami takimi jak „kwarantanna”, „pandemia”, „kornawirus”, kojarzyły się również z takimi jak „rodzina”, „radość” i „dobro”. Życzymy wszystkiego najlepszego!