Wizyta na cmentarzu nie może obyć się bez zapalenia znicza na grobie bliskich, którzy odeszli. Jest on symbolem naszej pamięci oraz wyrazem szacunku dla zmarłych. Na rynku znajdziemy mnóstwo najróżniejszych modeli zniczy- począwszy od prostych form, aż po efektowne latarnie, będące dekoracją nagrobka. Wraz z upływem czasu, zmieniły się również metody produkcji zniczy. Dotyczą one głównie wyrobu wkładów. Jakie rodzaje tychże produktów dostępne są w sklepach?

Wkłady parafinowe

Wkłady parafinowe są zdecydowanie najczęściej spotykane w sklepach i na przycmentarnych stoiskach. Technika ich wyrabiania od lat nie uległa zmianie. Wkłady parafinowe powstają w wyniku umieszczenia w plastikowej formie sprasowanego wsadu parafinowego, który uzyskuje się z gaczu. Jest to nisko wartościowa mieszanka alkanów, która znajduje zastosowanie nie tylko w produkcji zniczy, ale też w przemyśle paliwowym. Jak informuje specjalista z firmy Jupiter – wkłady parafinowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem klientów. Wyróżnia je niska cena i stosunkowo długi czas palenia. Wypraska parafinowa może być formowana w dowolne kształty, co ułatwia producentom tworzenie rozmaitych modeli zniczy.

Wkłady olejowe

Do przygotowania wkładów olejowych potrzebnych jest co najmniej kilka składników. Producenci zniczy stosują- między innymi- płynną parafinę i oleje roślinne w różnych proporcjach. Dzięki połączeniu wielu komponentów uzyskuje się wkłady, które cechują się wyjątkowo długim czasem palenia. Wkład olejowy pali się nawet o cztery razy dłużej od tradycyjnego wkładu parafinowego. Warto wiedzieć, że przewidywany czas palenia się znicza, producent podaje na jego etykiecie lub opakowaniu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu istnienia takiej informacji, a powinien być to jeden z głównych czynników, które decydują o zakupie danego produktu. Trzeba podkreślić też, że rozmiarowa oferta wkładów olejowych jest uboższa niż w przypadku ich parafinowych odpowiedników.

Wkłady elektryczne

Nowoczesne technologie dotarły też do branży funeralnej. Znicze elektryczne spotkamy obecnie wszędzie, nawet w marketach. Wkłady elektryczne zamknięte są w obudowie, która swoim wyglądem przypomina wkład tradycyjny. Posiadają też wbudowaną diodę LED, która swoim kształtem imituje płomień. Wewnątrz obudowy znajduje się miejsce na baterie. Do zasilenia takiego wkładu potrzebne są zazwyczaj dwa lub trzy zwykle „paluszki”. Wkłady elektryczne są bardzo ekologiczne, ponieważ można używać ich wielokrotnie. Jedna para baterii zasila znicz nawet przez kilkadziesiąt dni, co jest najlepszym wynikiem spośród wszystkich opisanych w artykule wkładów.