Kiedy decydujemy się na zakup mieszkania, musimy mieć świadomość, że jest to bardzo istotna decyzja. Wiąże się z wysokimi kosztami, a czasem również z zaciągnięciem kredytu na długie lata, dlatego powinna być podjęta na spokojnie i po wnikliwej analizie. Niestety, znalezienie optymalnego mieszkania nie należy do łatwych zadań. Przedstawiamy zatem nasze porady, jak wybrać mieszkanie.

Rynek pierwotny czy rynek wtórny? – wybór mieszkania

Pierwszym dylematem, z którym muszą się zmierzyć osoby zainteresowane zakupem mieszkania, jest podjęcie decyzji odnośnie do tego, gdzie je kupią. Jedną z opcji jest rynek pierwotny, czyli bezpośrednio od dewelopera. Rozwój technologii oraz stale poprawiająca się jakość wykonania nowych mieszkań napawa optymizmem i sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Taka opcja często obejmuje także dodatkowe „bonusy” takie jak miejsce parkingowe, ogródek, taras i ewentualnie monitoring. Deweloperzy często umożliwiają także zmianę układu ścian oraz dostosowanie mieszkania do potrzeb klienta, co jest niemożliwe przy zakupie mieszkania w budynkach wybudowanych wiele lat temu.

Jedyną rzeczą, która powstrzymuje wiele osób przed zakupem mieszkania na rynku pierwotnym, jest strach przed wysokimi cenami. Co ciekawe, obawy te są często bardzo nieuzasadnione, ponieważ w wielu przypadków osoby nabywające mieszkania od deweloperów ponoszą mniejsze koszty. Najważniejsze jest jednak to, że taki zakup pozwala na cieszenie się z mieszkania najwyższej jakości przez długie lata. Przy wyborze mieszkania warto skonsultować się ze specjalistami – Instytut Nieruchomości oferuje kompleksową pomoc wszystkim osobom zainteresowanym zakupem mieszkań.

O czym jeszcze pamiętać przy wyborze mieszkania?

Poza wyborem rynku, na którym kupimy mieszkanie, trzeba również pamiętać o innych kryteriach. Są nimi rozkład mieszkania, który w dużym stopniu powinien być zależny od indywidualnych preferencji. To właśnie od układu w dużym stopniu zależy aranżacja mieszkania. Dla niektórych osób znaczenie przy wyborze mieszania może mieć także jego położenie względem stron świata. Nie można zapomnieć o znaczeniu lokalizacji. Kupując mieszkanie, powinniśmy kierować się tym, czy dana okolica oferuje dobrą komunikację z centrum miasta. Czy w okolicy znajdują się miejsca parkingowe? Szkoły i place zabaw dla dzieci? Najważniejszym czynnikiem pod względem wyboru lokalizacji jest jednak bezpieczeństwo. Warto także szukać mieszkań w okolicach, w których znajdują się pewne urozmaicenia – parki, sklepy lub restauracje. Bardzo dużym plusem są także widoki z okna, jednak nie jest to najważniejszy aspekt przy wyborze mieszkania.