Kim jest radca prawny? Czy to to samo, co adwokat? Kiedy warto wybrać się do radcy prawnego i co możemy od niego uzyskać? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w niniejszym artykule. To nieco zaskakujące, ale niewiele osób potrafi tak naprawdę sprecyzować, na czym polega działalność radcy prawnego i mylą go na przykład z doradcą w sprawach prawniczych. Kto może zostać radcą prawnym i ile trwa aplikacja radcowska? Zapraszamy do artykułu.

Czym radca prawny różni się od adwokata?

Okazuje się, że uprawnienia radców prawnych i adwokatów w dzisiejszych czasach niemal się nie różnią. Kiedy ten zawód powstał, a było to w latach sześćdziesiątych XX wieku, miał za zadanie pełnić obsługę prawną przedsiębiorstw państwowych. Nie był więc zawodem wolnym, gdyż mógł jedynie pełnić swoją funkcję jako pracownik zatrudniony przez dane przedsiębiorstwo. Z upływem czasu zakres spraw, którymi mógł się zajmować radca prawny znacznie się poszerzył i charakter pracy radcy prawnego przypomina już niemal całkowicie charakter pracy adwokata. Tak więc do Pana Antoniego Gątkowskiego, który jest radcą prawnym działającym w Lubinie, możemy się zwrócić o pomoc w przypadku spraw z zakresu prawa administracyjnego, rodzinnego i cywilnego. Prawo karne i prawo karnoskarbowe pozostają jednak domeną adwokatów. Ciekawszą różnicą jest jednak fakt, że radca prawny może być zatrudniony na etacie, zaś adwokat pełni wyłącznie rolę zawodu zaufania publicznego, a czyni to prowadząc własną kancelarię adwokacką. Tak więc radca prawny nadal może pracować jako osoba oferująca pomoc prawną, której celem jest ochrona interesów przedsiębiorstwa. Radca prawny udziela porad prawnych, sporządza opinie, opracowuje projekty aktów prawnych przedsiębiorstwa i może je także reprezentować jako pełnomocnik przed sądami oraz urzędami i innymi instytucjami. Tak samo, jak adwokata obowiązuje go tajemnica zawodowa, czyli ustawowe zobowiązanie do zachowania w tajemnicy wszelkich informacji, które posiadł w związku z jakąś sprawą czy udzielaną pomocą prawną. Obowiązuje go też przestrzeganie zasad etyki zawodowej.

Jak zostać radcą prawnym?

Zawód radcy prawnego należy do grupy zawodów wolnych, co oznacza, że nie wolno mu ulegać żadnym naciskom podczas wykonywania swoich obowiązków, a prowadzenie praktyki musi wynikać z odpowiedniej edukacji. Oznacza to, że by zostać radcą prawnym trzeba obowiązkowo ukończyć studia prawnicze, a następnie zdać egzamin na aplikację, w trakcje aplikacji, która trwa trzy lata odbywać odpowiednie szkolenia i zdawać egzaminy a na koniec zdać egzamin zawodowy na radcę prawnego. Za prawidłowy przebieg tych wszystkich szczebli edukacji odpowiada samorząd zawodowy czyli Krajowa oraz Okręgowe Izby Radców Prawnych.