Badania nieniszczące to dziedzina zajmująca się przede wszystkim wykrywaniem wad w konstrukcjach przemysłowych. Różnorodne metody pozwalają odpowiednio wcześnie odnaleźć źródło kłopotów i rozpocząć niezbędne naprawy. Na czym skupiają się działania badań NDT i dlaczego są tak istotne w przemyśle? Sprawdź więcej informacji w dalszej części artykułu!

Czym są badania nieniszczące?

Badania nieniszczące określa się także skrótem NDT pochodzącym od angielskiej nazwy Non-Destructive Testing. Jest to grupa metod diagnostycznych, które służą przede wszystkim działaniom kontrolnym. Ich cechą charakterystyczną jest uzyskanie wyników, przy zachowaniu przydatności badanego obiektu. Wykorzystywane w badaniach nieniszczących metody nie wywołują żadnych uszkodzeń ani zmian, dlatego można je stosować na wymagających elementach, takich jak wyroby hutnicze, spawalnicze czy też odlewy. Zwykle badania obejmują materiały, takie jak laminaty, beton, czy też złącza spawane. Specyfika badań NDT sprawia, że wyjątkowo popularne jest wykorzystywanie ich przy działających już instalacjach przemysłowych.

Badania nieniszczące umożliwiają wykrycie ubytków korozyjnych, zmian w strukturach konstrukcji i przedmiotów, w tym: pęknięć, ubytków, porowatości materiału, czy też rozwarstwienia. Odpowiednio dobrany rodzaj badania umożliwia określenie stanu technicznego obiektu lub elementu, dzięki czemu możliwe jest wyznaczenie obszaru wystąpienia niepożądanych zmian i zakresu koniecznych napraw. Metody z obszaru badań nieniszczących stosuje się wszędzie tam, gdzie konieczna jest niezawodność, obniżenie ryzyka awarii i pewność w kwestii bezpieczeństwa konstrukcji.

Po co i komu zlecać badania NDT?

Różnorodne badania NDT to narzędzie umożliwiające kontrolę jakości produkcji, ale także określanie sprawności i stanu technicznego istniejących i działających już konstrukcji oraz urządzeń. Ich celem jest możliwie najszybsze i skuteczne odkrycie wad, dzięki czemu można rozpocząć ich usuwanie i przywrócenie pełnej sprawności i bezpieczeństwa obiektu. Na rynku dostępne są różne metody badań nieniszczących, a ze względu na ich istotną rolę, ważne jest, by zostały dobrane i wykonane w pełni prawidłowo. Tak skomplikowane działania należy zlecać jedynie certyfikowanym firmom specjalistycznym, czego przykładem jest Laboratorium Badań Nieniszczących Spawtest.

Regularne wykonywanie badań nieniszczących jest wyjątkowo ważne dla każdej wymagającej i eksploatowanej konstrukcji przemysłowej. Wczesne wykrycie wad to sposób na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji, ponieważ każdy ubytek i pęknięcie może wywołać trwałe uszkodzenie całego obiektu, co może doprowadzić do poważnego wypadku, a także potrzeby ogromnych i kosztownych napraw.