Drewno na więźbę dachową musi spełniać normy dotyczące drewna konstrukcyjnego. Taki materiał musi przechodzić liczne procesy obróbki, które podwyższają jego żywotność i wytrzymałość. Nie każdy tartak jest zatem gotowy na tworzenie więźby dachowej. Ją należy tworzyć w odpowiedniej klasie według normy PN-EN 338. Więźba z drzewa iglastego musi spełniać warunki techniczne klasy minimum C24. Przy drzewie liściastym jest to zaś klasa minimum D24/30.

Sosna, świerk, a może modrzew?

Więźbę dachową najczęściej tworzy się z drzewa iglastego. Popularna jest sosna, świerk, a także modrzew. Niekiedy stosuje się też jodłę. Dlaczego jednak głównie wybierane są gatunki iglaste? Podyktowane jest to ceną surowca oraz jego wytrzymałością. Drzewa iglaste na więźbę są również łatwiejsze w obróbce. Ważne jest jednak to, aby wykonane były w klasie minimum C24. Jest to standard wytrzymałości według normy PN-EN 338 dla drewna konstrukcyjnego. Jest ono badane wtedy pod kątem:

  • właściwości wytrzymałościowych: ścinanie, zginanie, rozciąganie, ściskanie,
  • właściwości sprężystych: średni moduł sprężystości wzdłuż i wokół włókien, średni moduł odkształcenia postaciowego,
  • gęstości: gęstość średnia i charakterystyczna.

O określenie klasy wytrzymałościowej musi zawsze zadbać tartak, który tworzy tarcicę najczęściej według wymaganych przez projektanta własności technicznych. Zamówienia można zatem składać w firmie EXIMOL, która jest producentem drewna słynącym również z drewna szalunkowego.

Drewno po obróbce technicznej i termicznej

Drewno na więźbę dachową musi również przejść złożone procesy obróbki technicznej oraz termicznej. W pierwszym przypadku mowa o odpowiednim cięciu. Na więźbę nadaje się zarówno tarcica obrzezana, jak i też strugana. Drewno ma zawsze postać czterostronną. Jest to ważne dla każdego elementu więźby, od krokwi, płatew i murłaty począwszy, na wieńcach, wiązarach czy zastrzałach kończąc. Co zaś ze wspomnianą obróbką termiczną?

Drewno na więźbę dachową musi przejść proces sezonowania lub też suszenia komorowego. Jego wilgotność nie może być wyższa niż 12-15%. Istotne jest również przeprowadzanie specjalnych kąpieli w roztworach impregnujących. Drewno musi mieć również świadectwo przeprowadzonego procesu fitosanitarnego np. fumigacji. To wtedy usuwane są z jego powierzchni i wnętrza mniejsze insekty, drobnoustroje i inne mikroorganizmy wraz z wszystkimi formami przetrwalnikowymi. Ich brak gwarantuje wieloletnią, a nawet wielopokoleniową trwałość więźby dachowej, która musi wytrzymać duże obciążenie pokrycia dachowego oraz porywy wiatru.