Niezależnie od tego, czy dany budynek jest biurem, czy obiektem mieszkalnym lub ma jeszcze inne przeznaczenie, jego użytkownicy muszą być odpowiednio zabezpieczeni przed hałasem z zewnątrz bądź innych pomieszczeń. W tym celu stosuje się odpowiednio dopasowane materiały budowlane, zapewniające izolacyjność akustyczną. Aby potwierdzić jej skuteczność, dokonuje się specjalistycznych pomiarów dźwięków powietrznych oraz uderzeniowych.

Czy zajmuje się akustyka budowlana?

Każdy budynek powinien być wykończony w taki sposób, aby jego użytkownicy mieli zapewniony komfort akustyczny. Właśnie te paramenty bada ta dziedzina budownictwa, a dokładniej mówiąc, jak rozchodzą się dźwięki poprzez przegrody obiektu oraz, jak minimalizować ich negatywny wpływ na osoby znajdujące się wewnątrz. Normy bowiem dokładnie precyzują, w jakich granicach musi mieścić się hałas emitowany przez budynek do otoczenia, jak również z otoczenia do pomieszczeń. Z ich uwzględnieniem zatem projektuje się wszystkie przegrody poziome i pionowe obiektu, a także dobiera odpowiednie materiały izolacyjne.

Podczas odbioru technicznego obiektu, czyli przed oddaniem go do użytku, specjaliści wykonują pomiary akustyki budowlanej z wykorzystaniem wzorcowych źródeł dźwięku, jakie oferuje między innymi firma Hottinger Bruel & Kjaer Poland z siedzibą w Warszawie. Dobrze wykonana izolacja akustyczna powinna bowiem zapewniać między innymi dobrą zrozumiałość mowy (bez pogłosu) – w zależności od charakteru pomieszczenia, także z uwzględnieniem systemu nagłośnieniowego.

Jakie są rodzaje badanych dźwięków?

Wyniki wszystkich pomiarów wykonywanych w ramach izolacyjności akustycznej wyrażane są decybelach. Zagadnienie obejmuje ustalenie wartości dwóch rodzajów dźwięków, czyli powietrznych i uderzeniowych. Czym one się od siebie różnią? Pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, oznaczają fale rozchodzące się w powietrzu. Uderzają one w przegrody, a ich energia częściowo przenika przez nie i jest słyszalna po drugie stronie ściany czy stropu jako dźwięk. Drugie z kolei wiążą się wyłącznie z przegrodami poziomymi. Odnoszą się bowiem do hałasów wywołanych uderzeniami w strop, czyli skakania, chodzenia, upadkami przedmiotów z wysokości etc. Energia takich fal dźwiękowych wprawia w drgania wszystkie sztywne elementy połączeń pomiędzy materiałami budowlanymi. Do tego rodzaju dźwięków zaliczają się także szum wody przepływającej w rurach.

Wszystkie z wymienionych odgłosów powinny być odpowiednio tłumione właśnie za pomocą odpowiednio dobranej techniki izolacyjnej. W wykończonym obiekcie bada się zatem efektywność dobranych materiałów budowlanych, a do przeprowadzenia pomiarów służą wzorcowe źródła dźwięku, do których zalicza się między innymi wszech-kierunkowe źródło dźwięku, stukacz wzorcowy czy też wzmacniacz mocy. Co ważne, takie badania przeprowadza się także w laboratoriach, które testują skuteczność poszczególnych rozwiązań, mających mieć zastosowanie jako izolacje akustyczne do budynków o różnym przeznaczeniu.