Wszystkie laboratoria chemiczne wykorzystują w swojej pracy odczynniki. Rodzaje i ilość używanych substancji są zdeterminowane specyfiką pracy laboratorium. Jak wyjaśnia ekspert z Centrum Odczynników Chemicznych, niektóre instytucje prowadzą prace badawcze, podczas gdy inne koncentrują się na analizach czy preparatyce. Sprawdźmy, jakie substancje są wykorzystywane w realizacji codziennych zadań pracowni.

Odczynniki chemiczne – charakterystyka   

Typową właściwością odczynników chemicznych są stałe parametry jakościowe oraz zdefiniowany czas trwałości. W ofercie Centrum Odczynników Chemicznych znajdują się substancje w formie stałej (granulaty, pastylki i proszki) oraz roztwory o określonych stężeniach. Podstawową cechą opisującą substancje chemiczne i ich mieszaniny jest czystość, czyli procent wagowy głównej substancji po odjęciu zanieczyszczeń, które występują w odczynniku. 

Wybierając odczynniki warto uwzględnić kwestie ekonomiczne, ponieważ przeprowadzenie rzetelnej analizy wymusza zastosowanie wysokojakościowych preparatów. Zdarza się, że część substancji wykorzystywanych do oznaczeń zawiera dużą ilość zanieczyszczeń, które mimo wszystko nie wpływają na analizę. Co za tym idzie, odczynniki dostępne w naszej ofercie występują w różnych klasach czystości, które opisują zawartość substancji głównych oraz dozwolone poziomy zanieczyszczeń – mówi pracownik Centrum Odczynników Chemicznych.

Klasyfikacja odczynników chemicznych

Sposób wykorzystania odczynników implikuje pożądaną wartość substancji głównej w ich składzie. Z tego względu wyróżniamy kilka klas substancji: odczynniki techniczne, czyste, czyste do analizy, chemiczne czyste oraz czyste spektralnie. Jak wskazuje pracownik Centrum Odczynników Chemicznych, w substancjach technicznych zawartość substancji głównej nie może spaść poniżej wartości 90%. Do standardowych prac laboratoryjnych wykorzystuje się zazwyczaj odczynniki czyste, w których zawartość substancji głównej pozostaje na poziomie 99-99.9%.