Uszczelki gumowe, ze względu na swoją funkcję, muszą być wykonywane precyzyjnie i dokładnie dopasowywane do miejsc, w których są montowane. Tylko w taki sposób można zapewnić szczelność zabezpieczanego połączenia. Doskonałym sposobem cięcia uszczelek jest metoda waterjet, w której zamiast ostrza używa się wody pod ekstremalnie wysokim ciśnieniem.

Czym tak naprawdę jest cięcie wodą?

Cięcie wodą, inaczej waterjet, to zyskujący na popularności sposób obróbki różnych tworzyw. Nazwa dobrze oddaje charakterystykę procesu – do przecinania używa się cienkiego strumienia wody o bardzo wysokim ciśnieniu o wartości nawet kilku tysięcy barów. Metoda ta została wynaleziona jeszcze przed drugą wojną światową, jednak ówczesna technologia pozwalała na używanie jej jedynie przy obróbce bardzo miękkich materiałów, takich jak papier. Współcześnie cięciu wodą poddaje się elementy z dowolnych materiałów, na przykład gumy, tworzyw sztucznych, drewna czy metali. Sterowane cyfrowo maszyny pozwalają wykonywać obróbkę szybko i niezwykle precyzyjnie, dzięki czemu metoda waterjet jest coraz chętniej stosowana we wszystkich gałęziach przemysłu.

Cięcie uszczelek strumieniem wody

Jak wspomniano we wstępie, przy wycinaniu elementów uszczelniających bardzo ważna jest precyzja. Obróbka metodą waterjet zapewnia doskonałą dokładność i powtarzalność procesu. Jak mówi ekspert z firmy Famix Krzysztof Jankowski, zajmującej się między innymi cięciem elementów gumowych z użyciem strumienia wody:

Używamy zaawansowanych maszyn sterowanych cyfrowo, które gwarantują najwyższą jakość obróbki. Cięcie strumieniem wody to proces, który zapewnia idealną równość wykonywanych elementów. Ponadto, na obrabianym materiale nie powstają żadne odkształcenia, które mogą obniżyć właściwości użytkowe. Metoda waterjet pozwala na wycięcie niemal każdego kształtu dwuwymiarowego, a precyzja jest tak wysoka, że wycięty element nie wymaga dalszej obróbki i wykończenia.

Zalety metody waterjet w wycinaniu uszczelek i elementów gumowych

Używanie strumienia wody pod wysokim ciśnieniem do cięcia uszczelek charakteryzuje się szeregiem zalet. Oprócz wspomnianej precyzji, należy wymienić również szybkość i powtarzalność, które mają znaczenie szczególnie przy większych partiach elementów. Waterjet to również elastyczność i szerokie możliwości zastosowania – wycinać można każdy, nawet najbardziej skomplikowany kształt. Metoda cięcia wodą jest również ekologiczna – taka obróbka nie wydziela żadnych zanieczyszczeń, odpadów ani szkodliwych oparów.

Gdzie jeszcze wykorzystuje się cięcie wodą?

Firma Famix Krzysztof Jankowski specjalizuje się w cięciu wodą. Specjaliści oferują usługi cięcia materiałów takich jak stal, aluminium, miedź czy mosiądz. Cięcie wodą tworzyw sztucznych obejmuje gumy, pleksi (PMMA), gąbki i pianki techniczne, a także PVC i materiały izolacyjne. Eksperci działają na terenie całej Polski i posiadają nowoczesny park maszynowy, co pozwala na niestandardowe realizacje zleceń. Firma Famix Krzysztof Jankowski w ramach swojej działalności wykonuje między innymi elementy dla branży motoryzacyjnej, spożywczej czy energetycznej. Przedsiębiorstwo zajmuje się także spawalnictwem oraz projektowaniem konstrukcji stalowych. Ponadto, oferuje usługi takie jak frezowanie, gięcie czy toczenie, a także tworzenie produktów metalowych na zamówienie.