Planujesz generalne porządki? A może przeprowadzasz remont i pozbywasz się niepotrzebnych elementów wyposażenia? Niewiele osób zdaje sobie, że przedmioty, które straciły swoje właściwości użytkowe, są zepsute i pozornie wydają się bezużyteczne, mogą okazać się stosunkowo wartościowe. Jeżeli dysponujesz starym sprzętem AGD albo poremontowym złomem, warto spieniężyć je na skupie złomu.

Czego skup złomu nie przyjmuje i co można sprzedać na złomie?

Sprawdzone skupy, takie jak FHU Złomhurt, handlują wyłącznie legalnym złomem. Oznacza to, że nie przyjmą dostępnych w obiegu monet (chociaż wartość odsprzedaży przewyższa stawkę nominalną), fragmentów trakcji kolejowych, dekli, studzienek kanalizacyjnych oraz znaków drogowych.
Natomiast najbardziej chodliwymi towarami są aluminiowe puszki i miedziane okablowanie. Niektóre skupy przyjmują także makulaturę, w tym dokumenty ze starych archiwów, które nie mają już mocy urzędowej. Oprócz tego klienci mogą spieniężyć kartony, stare książki, a nawet gazety. Bardzo opłacalna jest sprzedaż plastikowych nakrętek od butelek – za 120-litrowy worek można uzyskać nawet 10 złotych.

Metale kolorowe – ceny na złomie

Zdecydowanie najlepszą okazją na zarobienie na złomie jest odsprzedaż części po remoncie starej nieruchomości. Żeliwne wanny, grzejniki, mosiężne rury, okucia drzwi i zawiasów, a nawet stare żyrandole ze stopu cynku i miedzi, mogą okazać się bardzo wartościowe. Przykładowo, za kilogram złomu miedzianego Millbera można uzyskać nawet 25 złotych. Z kolei za mosiądz pobiał otrzymamy nawet 15 złotych za kilogram. Skupy złomu przyjmują wszelkiego rodzaju metale, w tym żelazo, stal, ołów, aluminium czy żeliwo, które można znaleźć w popsutych sprzętach gospodarstwa domowego.

Aluminium, mosiądz i elektrośmieci

Aluminium jest jednym z łatwiej dostępnych materiałów, który znajduje się w większości sprzętu domowego. Jego wartość jest wprawdzie niższa niż stawki za mosiądz czy brąz, ale częstotliwość występowania równoważy niższe zarobki na złomie.
Złom mosiężny jest bardzo charakterystyczny i można go rozpoznać po lekko pomarańczowym kolorze. Surowiec jest chętnie wykorzystywany w przemyśle elektrotechnicznym.
Zarówno elektrośmieci, jak i złom stalowy, są chętnie skupowane przez skupy. Jak już wspominaliśmy, zamiast pozbywać się zepsutych urządzeń, takich jak komputery, zabawki elektroniczne czy lodówki, zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest ich sprzedaż w sprawdzonym punkcie odbioru złomu!