Nadrzędnym celem każdej produkcji jest stworzenie produktu najwyższej jakości, pozbawionego skaz i ubytków. Dynamika rynku i duża konkurencja sprawia, iż to zadanie nie zawsze jest proste do realizacji. W tym kontekście doskonałym wsparciem dla procesów produkcyjnych są nowoczesne technologie. Jedną z nich jest cięcie wodą, które sprawdzają się doskonale w przypadku nieplastycznych materiałów.

Nowoczesna maszyna do zadań specjalnych

Cięcie wodą stanowi nowoczesną metodę umożliwiającą precyzyjną obróbkę różnego rodzaju materiałów przy użyciu strumienia wody. Metoda ta bazuje na wykorzystaniu wody pod znacznym ciśnieniem oraz dobrej jakości materiału ściernego. Cięcie wodą jest idealne w przypadku materiałów wrażliwych na podwyższoną temperaturę, których obróbka w innej technologii mogłaby spowodować ich odkształcenie bądź zniszczenie. Jedną z najlepszych maszyn dostępnych na rynku wykorzystujących tę metodę cięcia jest Kimla Waterjet Streamcut 3116. Urządzenie umożliwia wykrój i obróbkę detali o dowolnym kształcie, zarówno z cienkiej blachy jak i kamienia.

Cięcie wodą - kiedy jest przydatne?

Cięcie strumieniem wody to jedna z technologii zdających egzamin w specyficznym rodzaju produkcji. Ma się tu na myśli obróbkę materiałów, które nie wykazują się odpornością na wysokie temperatury. Cięcie wodą jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy dany materiał pod wpływem gorąca może ulec zniszczeniu lub deformacji. Technologia korzystająca z wody pod dużym ciśnieniem pozwala obrabiać materiał bez jego rozgrzania, co z kolei pozwala uniknąć jego uszkodzenia podczas trwania procesu.

Jakie są zalety cięcia wodą?

O najważniejszych korzyściach wykorzystywania tej technologii wspomina przedstawiciel dystrybutora wyrobów hutniczych Metalex z Łodzi. Do zalet cięcia wodą można zaliczyć następujące argumenty:

  • Podczas procesu nie dochodzi do naruszenia struktury mikroskopowej materiału i zmiany jego właściwości, dzięki braku wytwarzania się stref ciepła.
  • Właściwości ciętego materiału nie ulegają zmianie.
  • Możliwość skomplikowanej obróbki materiału.
  • W trakcie obróbki materiału powstaje mniej efektów ubocznych produkcji np. wiórów, ścinek etc.
  • Technologia przyjazna środowisku, ponieważ nie powoduje dodatkowych zanieczyszczeń.

Cięcie strumieniem wody jest technologią bardzo precyzyjną, a więc również ekonomiczną. Dzięki wykorzystaniu profesjonalnej maszyny do cięcia wodą możliwym jest więc uniknięcie konieczności ponownej obróbki materiału. Wykorzystanie tej metody gwarantuje również bezpieczeństwo materiału wyjściowego. Z uwagi na to, iż w trakcie procesu nie dochodzi do jego ogrzania to materiał nieodporny termicznie nie zostanie uszkodzony podczas trwania procesu. Warto też w tym miejscu podkreślić, iż dobrej jakości urządzenie do cięcia wodą jest proste w obsłudze i bezawaryjne.

Czy woda może przeciąć kamień?

Choć w pierwszym odruchu wykorzystanie tej metody do cięcia kamienia może okazać się niemożliwe, w rzeczywistości jest inaczej. Dzięki dobraniu odpowiedniego ciśnienia wody oraz zastosowaniu granetu możliwym jest precyzyjne cięcie nawet najtwardszych materiałów. Technologia cięcia wody sprawdza się zarówno w przypadku cienkich materiałów, jak i tych o znacznej grubości: kamienia, gumy czy drewna.

Stosując maszynę korzystającą z technologii cięcia strumieniem wody możliwym jest wydajna i ekonomiczna obróbka wielu materiałów. Przykładem zastosowania urządzeń tego typu może być choćby powstanie mozaiki czy posadzki granitowej.

Z roku na rok technologia cięcia wodą staje się coraz popularniejsza, z uwagi na jej uniwersalny charakter. Eksperci twierdzą, iż metoda ta stanie się jedną z najczęściej stosowanych w przeciągu najbliższych kilku lat. Z uwagi na nowoczesny, a równocześnie ekologiczny charakter cięcia strumieniem wody można spodziewać się, iż technologia rzeczywiście stanie się standardową w wielu zakładach produkcyjnych.