Wielkoseryjna produkcja obwodów drukowanych nazywanych potocznie płytkami wiąże się z realizacją przeprowadzania ciągłego procesu lutowania. Wykonanie nadruku umożliwia stworzenie ścieżek elektrycznych, które z kolei zapewniają prawidłowe działanie całego układu. Za poprawność przygotowania takich płytek w dużej mierze odpowiedzialna jest pasta lutownicza. Czym powinna się ona wyróżniać?

Zastosowanie pasty lutowniczej przy produkcji płytek obwodu drukowanego

Na wspomnianych obwodach drukowanych umieszcza się rozmaite elementy elektroniczne. Muszą być one zamontowane stabilnie i w taki sposób, by możliwe było połączenie ich z innymi punktami na płytce. Zapewnia to dobrze wykonane lutowanie, którego stosowanie wiąże się nieodłącznie z wykorzystaniem odtleniacza w postaci topnika. Jest on m.in. kluczowym składnikiem pasty lutowniczej. Używa się jej w procesie nadruku szablonowego – sprawdza się na większości matryc.

Przy produkcji płytek obwodu drukowanego pasta lutownicza ułatwia lutowanie. Niekiedy jest niezbędna – dotyczy to sytuacji, w których nie można zastosować typowego drutu lutowniczego. Pasta jest doskonałą alternatywą również dla taśm. Jej charakterystyka sprawia, że możemy jej użyć przy bardzo skomplikowanych nadrukach płytek. Należy jednak zwrócić uwagę na skład pasty lutowniczej. Substancje poszczególnych producentów różnią się bowiem od siebie – rzutuje to na efekt lutowania. Czym zatem charakteryzują się najlepsze pasty lutownicze dostępne na rynku?

Jak wybrać najlepszą pastę lutowniczą?

W trakcie realizacji nadruku szablonowego powstaje osad lutowniczy. Jego zbyt duża ilość może przyczynić się do powstawania korozji na płytce obwodu drukowanego. Z tego względu warto zastosować pastę lutowniczą, która wyróżnia się przede wszystkim bardzo dobrymi właściwościami trakcyjnymi. Taki środek oferuje firma Printed Circuit Board Technology, która jest dystrybutorem topników, drutów lutowniczych oraz past renomowanego producenta Almit. Wysokiej jakości pastę lutowniczą można wykorzystać nawet w procesie szybkiego nadruku.

Stabilność konturu i jakość pozostają na doskonałym poziomie również przy prędkościach rakli oscylujących w granicach 150 mm/s. Zwróćmy też uwagę na współczynnik powierzchni, przy jakim sprawdzi się pasta lutownicza. Nowoczesne substancje tego typu pozostają jednocześnie przyjazne dla środowiska, na co wpływa brak halogenków ROL0. Ich wyeliminowanie pozwala także na otrzymanie spoin zbliżonych wizualnie do tych, jakie otrzymuje się w toku realizacji lutowania ołowiowego.