Korzystając z ciężkich maszyn, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele ich elementów może ulec wyeksploatowaniu. Wśród elementów, które prędzej czy później będą wymagać regeneracji, są z pewnością siłowniki hydrauliczne w takich urządzeniach, jak koparki, ładowarki, dźwigi czy wózki widłowe.

Przyjrzyjmy się zatem temu, czym w zasadzie są siłowniki hydrauliczne oraz co może w nich wymagać naprawy lub regeneracji.

Co to są siłowniki hydrauliczne?

Określenie to oznacza urządzenia, które do swojego działania wykorzystują energię zgromadzoną w czynniku roboczym, znajdującym się pod ciśnieniem. Energia ta wykorzystywana jest do wykonywania ruchu liniowego tłoczyska z tłokiem (w przypadku siłowników tłokowych). Umieszczony w cylindrze tłok przesuwa tłoczysko, które jest w stanie poruszać zamocowanymi do siebie zewnętrznymi elementami, nierzadko w ten sposób przemieszczając duże ciężary.

Patrząc na koparki, dźwigi, wózki widłowe czy inne maszyny wykorzystujące urządzenia hydrauliki siłowej – nietrudno się dziwić, że pracując z wielkimi ciężarami, siłowniki hydrauliczne narażone są na niebezpieczeństwo i w najmniej odpowiednim momencie mogą ulec uszkodzeniu.

Typowe usterki siłowników hydraulicznych

Do najczęstszych awarii w siłowniku hydraulicznym należą problemy ze szczelnością i wyciekiem czynnika roboczego. Często spowodowane są one zużyciem uszczelnień ale także usterkami przyspieszającymi ich zużycie - uszkodzenie gładzi tłoczyska, nierzadko spowodowane ciężkimi warunkami pracy. Powstają także uszkodzenia wewnętrznej gładzi cylindra, głównie wskutek zużycia prowadzeń, nieczystości w oleju lub dużych sił promieniowych. Wyrobieniu ulegają także elementy służące do montowania siłownika jak na przykład łożyska i tuleje ślizgowe, głównie ze względu na brak odpowiedniego smarowania podczas eksploatacji.

Jak przebiega regeneracja siłownika?

Regeneracja siłowników hydraulicznych zaczyna się od demontażu ich z maszyny, by poddać je diagnostyce. Dopiero po oględzinach możliwe jest wskazanie gdzie tkwi przyczyna naszej awarii, następnie następuje regeneracja lub wymiana uszkodzonych elementów oraz uszczelnienie siłownika. Zdarza się też tak, że czynnik roboczy ulegnie zanieczyszczeniu – na przykład opiłkami metalu – wówczas konieczna może być także filtracja lub wymiana czynnika roboczego, po przeczyszczeniu całego mechanizmu.

Regeneracja siłowników hydraulicznych przywraca urządzeniom pierwotne, wysokie parametry użytkowe, tym samym wpływając na jakość i szybkość wykonywanych przez nie pracy. Ponadto w przypadku firm z branży produkcyjno-budowlanej regeneracja stanowi przede wszystkim oszczędność kosztów, czasu i nerwów. Taniej bowiem zregenerować daną część i przywrócić jej pełną sprawność, niż czekać aż ulegnie całkowitemu zużyciu, narażając cały układ hydrauliczny na uszkodzenie a siebie na spory wydatek związany z zakupem nowych elementów, nie wspominając o przestoju w pracy.

Gdzie dokonać takiej regeneracji?

Zdecydowanie kiepskim pomysłem jest próba samodzielnego rozmontowywania siłowników i naprawiania ich we własnym zakresie. Najbezpieczniej będzie odwiedzić serwis hydrauliki siłowej, by tam zregenerować lub naprawić siłowniki. Firma Lilla-Hydro jest miejscem, które oferuje nie tylko uszczelnienie, ale także kompletne remonty siłowników hydraulicznych polegające na regeneracji gładzi tłoczysk, wymianie tłoczysk, cylindrów, tłoków, dławnic, uszu aż po dorobienie nowego siłownika.