Waterjet, czyli technologia przecinania lub czyszczenia różnych materiałów z zastosowaniem wody pod ciśnieniem, jest już stosowana od lat 60. ubiegłego wieku, ale właściwie dopiero od niedawna cieszy się dużym zainteresowaniem. Wynika to z tego, że jest to szybki proces, umożliwiający idealną precyzję. Jakie materiały można ciąć tą metodą? Jakie są jej największe zalety? Dowiedz się już dziś!

Zastosowanie techniki cięcia wodą

Technologia cięcia wodą cieszy się sporą popularnością, zwłaszcza jeśli chodzi o produkcję elementów maszyn i urządzeń. Znajduje również zastosowanie w branży budowlano-remontowej. Śmiało możemy stwierdzić, że wachlarz zastosowań jest niezwykle szeroki, a to wszystko dzięki temu, że ta metoda umożliwia cięcie rozmaitych materiałów o różnej grubości i strukturze. Służy m.in. do:

  • cięcia metali – np. stali, aluminium i żeliwa;

  • cięcia kamienia – np. granitu, marmuru, i piaskowca;

  • cięcia tworzyw – np. gumy, PVC, pianek technicznych;

  • cięcia drewna – np. płyt pilśniowych, OSB lub MDF;

  • cięcia szkła.

Jedną z doświadczonych firm oferujących te usługi jest Famix, która dzięki nowoczesnemu wyposażeniu jest w stanie ciąć praktycznie wszystkie materiały do grubości 1600 mm, wykorzystując do tego głowicę pięciooosiową, umożliwiającą wycinanie krawędzi do kąta 45 stopni w każdej osi.

Najważniejsze zalety cięcia wodą

Zasadniczym powodem, dla którego technologia waterjet cieszy się niesłabnącą popularnością, jest to, że jest niezawodna. Korzystając z innych metod, zazwyczaj niezbędne są środki chemiczne lub użycie ciepła, co może negatywnie wpłynąć na materiał. Natomiast technika cięcia wodą działa w nieinwazyjny sposób i może przeciąć właściwie wszystko. Co więcej, nie musimy obawiać się o przebarwienia oraz odkształcenia, które nierzadko pojawiają się w wyniku zastosowania cięcia laserowego

Wśród pozytywnych aspektów cięcia strumieniem wody pod ciśnieniem należy wspomnieć również o ekonomiczności, jak i o tym, że jest to metoda przyjazna środowisku. Wynika to z tego, że podczas obróbki mechanicznej nie wykorzystuje się praktycznie żadnych środków chemicznych, które jak wiemy, mają niekorzystny wpływ na środowisko. Inne techniki np. obróbka laserowa, mają to do siebie, że wydzielają się szkodliwe substancje takie jak m.in. spaliny, czy pyły. Ponadto obróbka materiałów wykonywana w technologii waterjet pochłania znacznie mniej czasu