Według badań, w Polsce sprzedaż zniczy i świec ma się bardzo dobrze, ponieważ Polacy kupują je rocznie w nakładzie około 300 milionowym- zwłaszcza w okresach świątecznych, kiedy obchodzimy zbliżające się Święto Bożego Narodzenia czy Wszystkich Świętych, podczas których nie obejdziemy się bez zapasu świec (w pierwszym przypadku) czy zniczy (w drugim). Co warto wiedzieć o knotach do zniczy i świec? Dowiedz się w poniższym artykule.

Rodzaje knotów

Knoty to jedna z fundamentalnych części świec, dzięki którym świeca się pali. Wbrew obiegowej opinii rozróżniamy wiele ich typów, do których należą:

  • Knoty surowe – są produkowane ze splecionych ze sobą bawełnianych nitek. Dzielą się one na knoty płaskie i okrągłe. Zazwyczaj są one grube, dlatego stosuje się je do grubych świec, aby tworzyły większy płomień. Minusem większego płomienia jest jednak szybsze spalanie się świecy.
  • Knoty powlekane – produkowane są w podobny sposób co bawełniane, z tą różnicą, że zamacza się je w płynnej parafinie bądź stearynie. Zazwyczaj knoty powlekane są cienkie, co zapewnia dłuższy czas spalania świecy.
  • Knoty drewniane – jest to całkowicie ekologiczny rodzaj knota, który wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji świec sojowych i wydaje on przy paleniu się charakterystyczny dźwięk przypominający trzaskające w kominku drewno.

Rodzaje knotów do zniczy

Jeśli chodzi o knoty do zniczy, to wyróżniamy następujące ich rodzaje:

  • Knoty do zniczy prasowanych (N, PNX, B, PC)
  • Knoty do zniczy długopalących (Z, W)
  • Knoty do zniczy zalewanych (P).

Jak dobrać knot?

Przede wszystkim dobieramy rodzaj i grubość knota od naszych preferencji i tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli np. dysproporcje pomiędzy wielkością świecy a grubością knota będą bardzo duże, to uzyskamy tzw. lampion (z wypalającym się jedynie środkiem). Z kolei gdy zależy nam głównie na spokojnym i równomiernym płomieniu oraz przyjemnym zapachu, to najlepszą opcją okażą się knoty wykonane w stu procentach z bawełny. Jeśli natomiast zależy nam na większym płomieniu świecy, to musimy wybrać knot o jak największej liczbie splotów i nitek. Kolejna zasada mówi, że przyjęty uśredniony stosunek grubości knota do grubości świecy wynosi 1 do 10.

Gdzie znaleźć knoty do świec i zniczy?

Szeroki wybór najróżniejszych rodzajów knotów do zniczy w wielu rozmiarach, a także materiały do produkcji knotów najwyższej jakości znajdą Państwo w bogatej ofercie renomowanej firmy Almik, której pracownicy posiadają niezbędne kwalifikacje oraz długoletnie doświadczenie w branży, zapewniając wysoki standard świadczonych usług.