Wysokojakościowa stal nierdzewna to materiał obecny we wszystkich gałęziach przemysłu. Z surowca tego wykonuje się m.in. nowoczesne kotły grzewcze oraz systemy rurowe. Jeżeli natomiast chodzi o konieczność połączenia ze sobą poszczególnych elementów, to proces ten wykonuje się za pomocą spawania. Specjaliści z branży stawiają przede wszystkim na technikę MIG oraz TIG. Z jakimi informacjami na ten temat warto się zatem zapoznać?

Spawanie stali nierdzewnej migomatem

Z technicznego punktu widzenia zastosowanie metody MIG to w zasadzie nic innego niż spawanie stali nierdzewnej elektrodą topliwą w osłonie gazu. W procesie tym ciepło wytwarzane jest przez łuk zajarzony między spawanym elementem a podawanym w sposób ciągły metalowym drutem elektrodowym. Co warte podkreślenia – łączenie ze sobą poszczególnych elementów za pomocą migomatu zapewnia bardzo głęboki przetop metalu, co bezpośrednio wiąże się z dużą gęstością prądu spawania. Specjaliści z branży zgodnie podkreślają, iż największą zaletą tej techniki jest doskonała wydajność.

Spawanie stali nierdzewnej migomatem zawsze odbywa się przy wykorzystaniu prądu stałego. Obecnie stosuje się metodę automatyczną lub półautomatyczną, które różnią się głównie umocowaniem uchwytu spawalniczego. Najważniejszymi parametrami związanymi ze spawaniem stali nierdzewnej migomatem są przede wszystkim prędkość podawania drutu spawalniczego, rodzaj oraz natężenie prądu, a także rodzaj i natężenie przepływu gazu ochronnego. Co jeszcze warto wiedzieć?

Spawanie TIG, czyli co?

Spawanie łukowe w osłonie gazu obojętnego z zastosowaniem wolframowej elektrody nietopliwej – to właśnie skrótowy opis równie popularnej w przypadku stali nierdzewnej metody TIG. Technika ta umożliwia spawanie elementów bardzo cienkich – w tym również takich, których grubość sięga jedynie dziesiątych części milimetra. TIG cieszy się największym uznaniem głównie w spawaniu ręcznym, ponieważ umożliwia uzyskanie zdecydowanie większej dokładności połączeń. W odróżnieniu od metody MIG, w tym przypadku wykorzystuje się prąd stały o biegunowości ujemnej.

Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Roszczak & Roszczak, do głównych zalet tej metody zaliczane są m.in. kwestie związane z wysoką estetyką, wąską strefą topnienia oraz z brakiem odprysków. Pomiędzy opisanymi wyżej metodami można także znaleźć cechy wspólne. W obu technikach spawania tzw. nierdzewki najistotniejszym elementem jest wysokiej jakości drut spawalniczy. Z pewnością nie należy na nim oszczędzać, gdyż takie postępowanie zazwyczaj przynosi efekty odwrotne do oczekiwanych.