Zabezpieczanie różnych metali powłokami ochronno-dekoracyjnymi odbywa się najczęściej w układach warstw nikiel-miedź-chrom. To wtedy pierwszą z metod galwanizacji, którą poddaje się dany przedmiot,  jest tzw. niklowanie elektrolityczne. Najlepsze pracownie w Polsce oferują jednak po nim również niklowanie chemiczne, czyli technikę doskonale uzupełniającą tworzenie pierwszej galwanizowanej warstwy niklu. Taką usługę oferuje firma ZELAN z Nakła nad Notecią. To jej  fachowcy w dalszych częściach artykułu objaśniają, czym tak naprawę jest niklowanie chemiczne i jakie ma ono zalety.

Cel niklowania chemicznego i opis metody

Niklowanie chemiczne, podobnie jak inne metody galwanizacji, to pokrywanie metali powłoką ochronną. W tym przypadku stanowi ją nikiel, który rozprowadzany jest i utrwalany na powierzchniach metodą chemiczną. Firma ZELAN z Nakła nad Notecią stosuje proces niklowania chemicznego HESSONIK TMS-S.C. opracowanego przez niemiecką firmę DR HESSE. Opiera się on na poddawaniu zabezpieczanych metali kąpielom chemicznym, ale bez konieczności wykorzystania prądu. Wytworzenie twardej niklowo-fosforowej powierzchni wymaga zastosowania głównie soli niklu i reduktora. Dodatkowo ważne jest użycie naprawdę niewielkiego napięcia tak, by utrwalić efekt i zapewnić równomierny rozkład powłoki. Jeden ze specjalistów pracowni ZELAN zapewnia, że:

Tworzone w naszym zakładzie powłoki niklowe metodą chemiczną mają nawet do 120 mikronów grubości w każdym miejscu styczności kąpieli z pokrywaną powierzchnią. Nie wpływa to jednak na zwiększoną masę przedmiotów.

Korzyści z niklowania chemicznego metali

Jak już wyjaśniono, niklowanie chemiczne jest metodą uzupełniającą proces niklowania elektrolitycznego. Warto jednak korzystać z takiej dodatkowej formy zabezpieczenia powierzchni metali, ponieważ obróbka ta zapewnia:

  • wysoką twardość powierzchni, która może wynieść nawet do 450 HV, a po dodatkowym procesie termicznym przeszło 1000 HV;
  • dobrą lutowność i jeszcze lepszą przyczepność dla kolejnych warstw galwanizowanych: miedzianej oraz chromowanej;
  • bardzo wysoką odporność na ścieranie, zarysowanie oraz inne uszkodzenia mechaniczne;
  • szerokie zastosowanie między innymi na wyrobach z brązu, aluminium, mosiądzu, stali, stali szlachetnej;
  • możliwość zastosowania zarówno dla mniejszych przedmiotów, jak i wielkogabarytowych konstrukcji – firma ZELAN wyposażona jest w nowoczesne oraz bardzo pojemne wanny do niklowania chemicznego.

Zastosowanie niklowania chemicznego

Niklowanie chemiczne można zastosować na niemalże każdej powierzchni metalowej, od metali kolorowych począwszy, na metalach szlachetnych kończąc. Metoda ta rekomendowana jest zatem zawsze po przeprowadzeniu niklowania elektrolitycznego, a w szczególności przy tworzeniu ochron galwanizowanych w układach nikiel-miedź-chrom.

Specjaliści z firmy ZELAN z Nakła nad Notecią proponują niklowanie chemiczne przy renowacji aut zabytkowych, obróbce obudów sprzętów AGD, zabezpieczaniu armatury czy też przy tworzeniu powłok ochronno-dekoracyjnych różnych elementów wnętrzarskich, w tym meblarskich. Pracownia przyjmuje zlecenia od każdego klienta, niezależnie od wielkości przekazywanego przedmiotu. Szybkość i precyzja w galwanizacji, atrakcyjne ceny oraz terminowość to zaś zalety usług firmy ZELAN.