Transformatory z rdzeniami toroidalnymi są urządzeniami o prostej konstrukcji, które znajdują zastosowanie w sprzęcie elektronicznym. Tego typu elementy przypominające pierścień można odnaleźć, chociażby w telewizorach bądź też systemach oświetleniowych. Chociaż ich budowa nie należy do skomplikowanych, gwarantują one wysoką efektywność pracy przy transferowaniu i zmienianiu układu napięcia. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Zapraszamy do lektury.

Budowa transformatorów toroidalnych

Transformator toroidalny składa się z co najmniej dwóch uzwojeń, które oplatają jego główny element konstrukcyjny, czyli owalny rdzeń. Najczęściej wykonywany jest on z blachy krzemowej powlekanej polimerem. Taka budowa znacznie ogranicza straty energetyczne, a ponadto redukuje poziom hałasu w czasie pracy urządzenia, w którym mieści się transformator. Jego niewątpliwym plusem jest również niska waga, wynikająca z ograniczonej ilości komponentów użytych w czasie produkcji. Pod tym względem przewyższa inne typy transformatorów. Krótkie uzwojenie w połączeniu z niską impedancją wejściową stanowią gwarancję stabilności w transformowaniu dużej ilości mocy.

Szeroką gamę transformatorów, w tym rdzeniowych, oferuje polska firma Teleconector z Koronowa, która może się pochwalić współpracą z zagranicznymi kontrahentami. Zdecydowanie warto zapoznać się z produkowanymi przez nią urządzeniami.

Rodzaje transformatorów toroidalnych

Transformatory toroidalne występują w wielu postaciach. Ich podstawowy podział na jedno i trójfazowe wynika z odmiennego rodzaju źródła napięcia, w którym pracują. Różnią się ponadto między sobą co do zastosowanych materiałów, a także dodatkowych funkcjonalności. Niektóre modele wyposaża się bowiem w tzw. układ miękkiego startu, a także zabezpieczenia termiczne, które podnoszą efektywność urządzenia. Dobrą ochronę daje też próżniowe zalewanie uzwojenia masą epoksydową.

Zastosowanie transformatorów toroidalnych

Transformatory toroidalne mają całkiem szerokie zastosowanie. Służą przede wszystkim do zasilania niskonapięciowych systemów oświetleniowych. Najczęściej są nimi obwody sufitowych oczek halogenowych bądź ich ledowych zamienników o wartości napięcia 12V.

Transformatory na stałe wpisały się też jako podzespoły w takich urządzeniach elektronicznych jak telewizory czy sprzęt audio. Część z nich wyposaża się nawet w dwa modele, które zasilają wzmacniacze. Zapewniają one dużą spójność sygnału bez obcinania przebiegu, przy jednoczesnym braku szumów czy brzęczenia. Gwarantują też optymalną rezerwę mocy, obsługując nagłe i wysokie skoki sygnału.