Zakład galwanizacji Galwanex mieści się w Lublinie i działa na rynku od 1986 roku. Firma specjalizuje się w wytwarzaniu i aplikacji powłok ochronnych na wyroby metalowe. Dysponuje doskonale wyposażonym parkiem maszynowym, który umożliwia tworzenie powłok antykorozyjnych i ozdobnych na kilka różnych sposobów. Jedną z podstawowych usług oferowanych przez firmę Galwanex jest cynkowanie galwaniczne. Na czym polega ten zabieg?

Cynkowanie galwaniczne – krótka charakterystyka zabiegu

Zabieg cynkowania wyrobów metalowych polega na nałożeniu na nie warstwy cynku. W procesie cynkowania galwanicznego wykorzystuje się do tego specjalne roztwory elektrolitowe, w których zanurza się elementy metalowe. Następnie roztwór wraz z zawartością poddaje się działaniu prądu. W wyniku zachodzącej wówczas reakcji chemicznej warstwa cynku równomiernie i trwale przylega do zanurzonych w roztworze części. Jak wyjaśnia specjalista z firmy Galwanex – cynkowaniu galwanicznemu poddaje się wyroby metalowe, które są podatne na rdzewienie. Powłoka z cynku zapewnia im ochronę antykorozyjną. Jej skuteczność uzależniona jest między innymi od grubości zastosowanej warstwy ochronnej oraz warunków środowiskowych, w jakich ocynkowany element będzie używany. Jeśli owe warunki będą bardzo trudne, co jest często spotykane w środowisku przemysłowym, warstwa cynku wytrzyma od 8 do 17 lat, a jej roczny ubytek będzie wynosić w dużym przybliżeniu od 4,2 do 8,4 μm.

Jak przebiega proces cynkowania detali?

Zakład galwanizacji Galwanex zajmuje się obróbką dużych i małych elementów metalowych. Do tych drugich można zaliczyć śruby, nakrętki, gwoździe czy drobne styki. Jak nakłada się powłoki cynkowe na detale? Poddaje się je cynkowaniu bębnowemu. Zabieg cynkowania wygląda niemalże tak samo jak ten, który opisaliśmy wyżej. Różnica polega na tym, że detale lądują w obrotowym bębnie i tam poddawane są elektrolizie. Dzięki temu, że pojemnik się obraca, powłoka cynowa osiada w najdrobniejszych zakamarkach detali. Grubość warstwy cynku uzależniona jest od przeznaczenia drobnych wyrobów metalowych. Firma Galwanex jest w stanie stworzyć powłoki o grubości między 5 µm a 30 µm. Ważne jest też to, że wspomniane wyżej przedsiębiorstwo stosuje się do norm określonych przez Unię Europejską. Mowa tu o normie 93743. Gwarantuje to najwyższą jakość usługi i trwałość warstwy ochronnej. Klienci firmy Galwanex mogą liczyć również na kompleksowe doradztwo techniczne i pomoc w doborze optymalnej metody cynkowania. Zakład zatrudnia doświadczonych specjalistów, którzy doskonale znają się na swoim fachu.