Poszukiwanie rozwiązań ekologicznych i jednocześnie wydajnych w zakresie pozyskiwania energii nieustannie prowadzi do coraz popularniejszych instalacji fotowoltaicznych. Charakterystyczne moduły trafiające przeważnie na dachy obiektów użytkowych gwarantują pozyskanie nawet sporej ilości energii, jednak czy w klimacie dominującym w Polsce takie rozwiązanie jest na pewno opłacalne?

Odpowiednie moduły fotowoltaiczne

Podstawowym składnikiem dobrze dopasowanej instalacji fotowoltaicznej są specjalistyczne moduły. To właśnie one pozyskują energię z promieni słonecznych i przekazują ją do inwertera, który jest w stanie zapewnić możliwość jej wykorzystania w formie prądu wykorzystywanego do zasilania np. urządzeń elektronicznych w domu czy innym budynku. Panele należy dopasować nie tylko pod kątem dostępnych środków finansowych, ale też konkretnych warunków pogodowych w danym miejscu. Dużym zainteresowaniem cieszą się moduły monokrystaliczne, ale warto też postawić na panele polikrystaliczne.

Dobrze radzą sobie one nawet w momencie, gdy na niebie pojawia się sporo chmur i utrzymują się one przez większą część dnia. Właściwe rozwiązania w tym zakresie zaproponują specjaliści z firmy Suneffect, która swoim klientom proponuje różnego rodzaju instalacje fotowoltaiczne zapewniające dostęp do darmowej energii pozyskiwanej z promieniowania słonecznego. Czy jednak nawet przy wyborze odpowiednich paneli fotowoltaicznych staną się one wydajne w Polsce?

Właściwe nasłonecznienie

Kluczowym parametrem przy pozyskiwaniu energii z instalacji fotowoltaicznej jest nasłonecznienie. W Polsce nie jest ono najniższe – dostępne statystyki nie wskazują na radykalnie niskie wartości w tym zakresie, dlatego nasz kraj idealnie nadaje się do montażu układu składającego się m.in. z wydajnych modułów fotowoltaicznych. Co ciekawe, sytuacja jest równa praktycznie dla każdej miejscowości znajdującej się w Polsce. Oszczędności wynikające z użytkowania instalacji fotowoltaicznej odczują inwestorzy we wszystkich regionach kraju.

Należy też zwrócić uwagę na fakt zbyt dużego nasłonecznienia panującego w niektórych krajach. Nie jest ono wbrew pozorom bardzo wydajnym źródłem energii, bowiem generuje przede wszystkim niezwykle wysokie temperatury. Te natomiast prowadzą do uszkodzenia paneli oraz spadku ich efektywności, co przynosi rezultaty odwrotne do zamierzonych. Odpowiednio skonstruowana instalacja fotowoltaiczna jest zatem rozwiązaniem w Polsce niezwykle opłacalnym i pozwala na znaczące obniżenie kosztów eksploatacji konkretnego budynku korzystającego z wielu urządzeń elektronicznych. Warto jednak pamiętać, by montaż paneli i innych składników całego systemu powierzyć specjalistom – doradzą oni także wybór optymalnych rozwiązań w tym zakresie.