Armatura wodociągowa i kanalizacyjna odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego z nas, mimo że na pierwszy rzut oka może nie być dla nas tak istotna. Aby możliwe było ich prawidłowe funkcjonowanie, podczas prac montażowych wykorzystuje się wiele rozmaitych elementów. Wśród nich są między innymi wstawki, zastawki, przepustnice kanałowe, klapsy zwrotne czy przelewy. Zobacz, czym się one charakteryzują.

Wstawki – jakie są ich rodzaje i parametry techniczne?

Wstawki można podzielić na montażowe i dystansowe stanowią jeden z elementów sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej. Wstawki dystansowe stosuje się przede wszystkim po to, aby możliwe było określenie odległości między konkretnymi częściami armatury wodociągowej. Na rynku znajdziemy różne modele takich wstawek. Producent Armatury Przemysłowej Multivalve z Gliwic oferuje swoim klientom wstawki montażowe:

  • FF/WD,
  • KA/F2,
  • KB/F3,
  • KC/F4,
  • KL/L1,
  • KLL/L2,
  • KPN/LG2,
  • KPU/FG2,
  • dławicowe KPD/DS2.

Poszczególne wstawki różnią się od siebie między innymi parametrami technicznymi. W zależności od modelu owiercenie kołnierzy może wynosić np. PN 2,5, PN 6, PN 10 i PN 25. Różnie występują także, jeśli chodzi o średnicę nominalną. Ten parametr zwykle wynosi minimum DN 50 i sięga wartości przekraczającej DN 2000. Kolejne różnice można zauważyć przy uszczelnieniu, gdzie wykorzystuje się między innymi silikon, NBR, grafen, teflon lub inne materiały. Cechą łączącą większość modeli wstawek montażowych jest materiał ich wyprodukowania. Zazwyczaj w tym celu używa się stali węglowych, kwasoodpornych oraz nierdzewnych, aczkolwiek na specjalne zamówienie możliwe jest wykonanie ich z innych materiałów.

Gdzie stosuje się wstawki montażowe i jakie jeszcze elementy wchodzą w skład armatury wodociągowej i kanalizacyjnej?

Wstawki montażowe pozwalają na dopasowywanie przyłączy kołnierzowych oraz długości zabudowy do potrzeb klienta. Taka wstawka dobrze współpracuje z rozmaitymi mediami jak np. woda, ścieki, powietrze i gazy. Wstawki montażowe i dystansowe wykorzystywane są przy montażu oraz demontażu rozmaitej armatury regulacyjnej oraz odcinającej. Takie elementy wykorzystuje się między innymi w przemyśle energetycznym, petrochemicznym, hutniczym, papierniczym, wydobywczym oraz w gospodarce wodno-ściekowej.

Wstawki dystansowe i montażowe to tylko jedne z wielu elementów, z których składa się armatura kanalizacyjna i wodociągowa. Oprócz nich znajdziemy tam np. zastawki, przelewy, przepustnice kanałowe, klapy zwrotne, zaślepki okularowe, kołnierze, pomosty, przedłużki oraz kolumienki. Te wszystkie elementy odpowiednio połączone ze sobą pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie armatury wodociągowo-kanalizacyjnej. Oczywiście zastosowanie poszczególnych modeli wspomnianych elementów zależy głównie od warunków pracy oraz potrzeb i wymagań inwestora.