Zgodnie ze statystykami, nawet połowa stosowanych w różnego rodzaju instalacjach oraz maszynach połączeń, to połączenia gwintowane. Z czego to wynika? Przede wszystkim z faktu, że połączenia tego typu charakteryzują się dużą trwałością, a jednocześnie są proste w wykonaniu i nie uszkadzają łączonych struktury. Do ich wykonania potrzebne są elementy dwóch rodzajów gwintowane wewnętrzne i zewnętrznie. Jak wykonuje się gwintowania tego drugiego typu?

Czym jest gwintowanie zewnętrzne?

Jak sama nazwa wskazuje, gwintowanie zewnętrzne to rodzaj gwintowania wykonywany na zewnętrznej powierzchni elementy, np. pręta lub rury. Najpowszechniej spotykanym typem elementu gwintowanego zewnętrznie są śruby, których używamy choćby do składania mebli. Gwintowania tego typu wykonuje się przy pomocy narzędzi nazywanych narzynkami oraz zasilanych energią elektryczną gwintownic.

- Wycinanie gwintu na danym, zazwyczaj metalowym elemencie zaliczane jest do obróbki skrawaniem, a konkretniej do obróbki wiórowej – mówi przedstawiciel firmy CNC Art. – Polega ona na ściąganiu z elementu naddatku materiału pod postacią długich wiórów, i w ten sposób formowania na powierzchni elementu spiralnego nacięcia.

Jak wykonuje się gwintowanie zewnętrzne?

Gwintowanie zewnętrzne jest stosunkowo prostym procesem, jednak jego wykonanie będzie od nas wymagać pewnej skrupulatności i ostrożności – niefachowo obrobiony, skrzywiony gwint nie będzie nadawał się do użytku, ponieważ nie będziemy w stanie umieścić go w gwintowanym otworze. O czym należy pamiętać?

  • Przede wszystkim gwintowany zewnętrznie element powinien zostać odpowiednio przygotowany. Przed pracą pamiętamy o jego oczyszczeniu oraz sprawdzeniu, czy jego płaszczyzna czołowa jest prostopadła do osi.
  • Dla minimalizowanie tarcia między ostrzami narzędzi obrabiających a gwintowaną powierzchnią, stosuje się specjalne oleje do gwintowania. Mają one zapobiegać nadmiernemu wzrostowi temperatury, który może doprowadzić do uszkodzenia elementu.
  • Po dobraniu odpowiedniej narzynki, umieszczamy ją w gwintownicy. Gwintowanie powinno być wykonywane w następujący sposób – po wykonaniu jednego, pełnego obrotu narzynki w prawo należy wykonać podobny obrót w lewo. W ten sposób pozbywamy się z wiórów powstających podczas pracy

Po wycięciu gwintu o odpowiadającej nam długości należy powtórzyć cały proces dla uzyskania idealnego kształtu i pozbycia się ewentualnych niedoskonałości.