Budowa domu jednorodzinnego to proces, który musi koniecznie zostać wykonany w sposób wysoce profesjonalny, zaś całą konstrukcję musi przede wszystkim cechować solidność i wytrzymałość. Jednym z elementów tego typu obiektów budowlanych jest oczywiście dach, którego konstrukcja opiera się z kolei na więźbie dachowej. Dowiedzmy się, z czego jest zbudowana więźba dachowa oraz jakie są jej rodzaje.

Budowa więźby dachowej

Cała konstrukcja więźby dachowej niezależnie od jej rodzaju składa się z wielu niezwykle istotnych elementów. Pierwszym z nich są tutaj oczywiście krokwie, czyli pewnego rodzaju pochyłe belki posiadające poprzeczny przekrój. Ich zadaniem jest podtrzymywanie wybranego przez nas później poszycia dachowego. Kleszcze to z kolei rodzaj desek łączących przeciwlegle rozmieszczone krokwie. Bardzo ważnym elementem, jeżeli chodzi o konstrukcję więźby dachowej, są również płatwie, czyli element nośny dla krokwi. Jeżeli chodzi o dolną podporę krokwi dachowej, to określa się ją mianem murłaty. Całość konstrukcji odnośnie więźby dachowej, której elementy możemy kupić między innymi w tartaku Malinka S.C. z Wisły, uzupełniają również jętki, kalenica, wiatrownica oraz słupy i miecze.

Najważniejsze rodzaje więźby dachowej

Jak widać nieco wyżej, więźba dachowa to konstrukcja, której budowa opiera się o wiele ściśle ze sobą połączonych elementów drewnianych. W kontekście rodzajów więźby dachowej wyróżnia się przede wszystkim więźbę krokwiową, która idealnie sprawdzi się na dachach domów jednorodzinnych o maksymalnej rozpiętości nie przekraczającej 7 metrów oraz nachyleniu połaci około 30 do 50 stopni. Dodajmy również, iż w przypadku tego typu więźby dachowej jej całkowita długość sięga zwykle około 5 metrów. Więźby dachowe, jakie możemy umieścić na naszym domu jednorodzinnym możemy podzielić również na dwa inne rodzaje, czyli krokwiowo-jętkową oraz płatwiowo-kleszczową.

Więźba krokwiowo-jętkowa to konstrukcja, która zgodnie z nazwą jest oparta zarówno na krokwiach, jak i elemencie wzmacniającym całość więźby dachowej czyli na jętkach (poziomych belkach podtrzymujących krokwie). Konstrukcja ta jest przeznaczona do dachów, których rozmiar wynosi od 7 do 11 metrów, zaś jego kąt nachylenia wynosi od 35 do 60 stopni. W przypadku więźby płatwiowo-kleszczowej należy mówić o konstrukcji, której stosowanie zaleca się do dachów o rozmiarze większym niż 11 metrów oraz kącie nachylenia od 6 do 70 stopni. Tutaj krokwie poza samymi murłatami są wzmocnione dodatkowo przez płatwie. Można zatem powiedzieć, iż jest to niezwykle wytrzymała konstrukcja.