Dostęp do wody pitnej i użytkowej to podstawa funkcjonowania każdego człowieka, przy czym aby woda była odpowiedniej jakości musi pochodzić z właściwie użytkowanego i zabezpieczonego ujęcia. Dlatego też tak ważną rolę dla ochrony jakości wody pitnej pełnią tzw. strefy ochronne, których wyznaczaniem zajmują się wyspecjalizowane firmy hydrogeologiczne, takie jak Hydrogeopol Sp. z o. o.

Czym są strefy ochrony sanitarnej ujęć wody i kto może je wyznaczać

Ochrona ujęć wody to obowiązek wynikający z przyjętych przepisów prawa, gdzie zgodnie z art. 120 i 121 Ustawy z dnia 20 lipca 2017 r Prawo wodne (z późniejszymi zmianami), istnieje potrzeba ustanawiania stref ochronnych dla ujęć wody w celu zapewnienia odpowiedniej jakości wód ujmowanych do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, a także ochrony zasobów wodnych. Należy przy tym pamiętać, że wyznaczanie stref ochronnych to zadanie, które powinno być zrealizowane przez ekspertów ds. hydrogeologii, posiadających niezbędne kwalifikacje zawodowe (uprawnienia geologiczne kategorii IV lub V), wykształcenie (wykształcenie wyższe z zakresu hydrogeologii, hydrologii, geologii lub geografii) oraz doświadczenie odpowiednie do powierzonej funkcji, tak jak ma to miejsce w przypadku specjalistów zatrudnionych w przedsiębiorstwie hydrogeologicznym Hydrogeopol Sp. z o. o. Warto bowiem mieć świadomość, że jak mówi ekspert z firmy Hydrogeopol –

Strefę ochronną ustanawia się najczęściej na podstawie analizy ryzyka, która z założenia ma służyć diagnozie występowania potencjalnych zagrożeń zdrowotnych przy danym ujęciu wody, ich charakteru oraz sposobów przeciwdziałania im. Analiza obejmuje przede wszystkim ocenę zagrożeń zdrowotnych z uwzględnieniem czynników negatywnie wpływających na jakość ujmowanej wody, przeprowadzoną w oparciu o analizy oraz dokumentację hydrogeologiczną lub hydrologiczną, a także analizę identyfikacji źródeł zagrożenia, które wynikają ze sposobu zagospodarowania i użytkowania terenu oraz o wyniki badania jakości ujmowanej wody.

Strefy ochrony sanitarnej ujęć wody a obowiązujące przepisy

Jak wynika z przepisów Prawa wodnego strefy ochrony sanitarnej stanowią obszar poddany zakazom i nakazom oraz ograniczeniom, mającym na celu zabezpieczenie ujęć wody, przy czym strefę ochrony dzieli się na:

  • teren ochrony bezpośredniej - gdzie obowiązują m.in. nakazy i zakazy zabraniające użytkowania gruntów do celów nie związanych z eksploatacją ujęcia wody oraz ograniczające do niezbędnych potrzeb przebywanie osób nie zatrudnionych przy urządzeniach wodnych. Dodatkowo na terenie ochrony bezpośredniej należy odprowadzać wody opadowe w taki sposób, aby uniemożliwić ich przedostawanie się do urządzeń służących do poboru wody, a także odprowadzać poza granicę terenu ochrony bezpośredniej ścieki z urządzeń sanitarnych. Nie należy również zapominać, że w oparciu o analizę przygotowaną przez Hydrogeopol, teren ochrony bezpośredniej należy ogrodzić, a jego granice, przebiegające przez wody powierzchniowe, oznaczyć za pomocą rozmieszczonych w widocznych miejscach stałych znaków stojących lub pływających,
  • teren ochrony pośredniej - może być objęty ograniczeniami w użytkowaniu gruntów i korzystaniu z wód, jeżeli użytkowanie to mogłoby spowodować pogorszenie jakości tych wód, bądź też warunków zdrowotnych lub wydajności ujęcia i źródła wody. Dlatego też podstawową rolą strefy pośredniej jest zabezpieczenie jakości wody przed zanieczyszczeniami (zazwyczaj chemicznymi) pochodzącymi z terenu, pod którym przepływa woda. Nie należy przy tym zapominać, że specjaliści z przedsiębiorstwa Hydrogeopol wyznaczają teren ochrony pośredniej, np. w przypadku ujęcia wód podziemnych, na podstawie ustaleń zawartych w dokumentacji hydrogeologicznej danego ujęcia.

Wszczynana z urzędu procedura ustanawiania strefy ochronnej ujęcia wody jest wymogiem prawnym, wynikającym z zapisów ustawy Prawo wodne, zaś przebieg granic stref ochronnych, jak również ich powierzchnia w dużej mierze zależą od przeprowadzonej analizy ryzyka, do podjęcia której zobligowany jest właściciel ujęcia. Warto zatem zadbać, aby zarówno analiza, jaki wyznaczenie stref ochrony sanitarnej ujęć wody, wykonane zostało przez doświadczonych i uprawnionych profesjonalistów, takich jak specjaliści z przedsiębiorstwa hydrogeologicznego Hydrogeopol.