Właściwe warunki w pomieszczeniu to podstawa wygodnego funkcjonowania w domu czy w biurze. Do urządzeń zapewniających prawidłową temperaturę powietrza zaliczają się wysokiej jakości klimatyzatory. Nie tylko chłodzą, ale też grzeją. Na rynku istnieje wiele funkcjonalnych modeli. Sprawdź, jaki jest ich podział oraz czym się od siebie różnią. Dowiedz się, jak wygląda cały proces. 

Klimatyzacja – definicja

Współcześnie klimatyzacja oznacza proces, który polega na utworzeniu w zamkniętym pomieszczeniu właściwych warunków, zapewniających odpowiednią temperaturę, wilgotność, poziom ciśnienia oraz jakość powietrza. Jest ono bowiem poddawane odpowiedniej obróbce. Na rynku wyróżniamy trzy rodzaje klimatyzacji:

  1. Komfortu. Służy do zapewnienia odpowiednich warunków użytkownikom danego lokalu.
  2. Przemysłową. Wykorzystywana w pomieszczeniach służących do produkcji. Czystego powietrza wymagają szczególnie apteki, sklepy spożywcze czy sale operacyjne, w których potrzebne są całkowicie sterylne warunki.
  3. Precyzyjną. Dostosowaną do urządzeń np. w centralach telefonicznych czy serwerowniach.

Jej prawidłowym montażem bez względu na rodzaj i przeznaczenie zajmuje się serwis klimatyzacji.

Podstawowy podział klimatyzacji

Klasyczną wentylację można podzielić ze względu na mobilność, metodę pracy i odbioru energii. Klimatyzacja domowa ze względu na sposób odbierania energii może się wiązać z układem bezpośredniego odparowania lub lodowej wody. W pierwszym przypadku odbiór energii zachodzi przez czynnik chłodniczy odpowiadający za odparowywanie. W drugim przypadku nośnikiem jest woda, dostarczająca ciepło do chłodzącego czynnika. Chociaż przenośne klimatyzatory są droższe, mogą być montowane w wysokich obiektach mieszkalnych. 

Ze względu na liczbę zewnętrznych jednostek wyodrębnia się tzw. monoblok – składający się tylko z jednej jednostki – systemy VRF oraz modele zawierające od 2 do 5 modułów. Monobloki instalowane są na ścianach, w oknach bądź sprzęcie na kółkach z zamocowaną i wychodzącą na zewnątrz rurą. Ich wadą jest stosunkowo mała moc.

Klimatyzatory typu split zbudowane są z konstrukcji elektrycznej i rurowej połączonych jednostkami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi. Sprawdzają się przy małych lub średniej wielkości powierzchniach. Modele zawierają do 5 jednostek wewnętrznych, połączonych zewnętrzną. Wyróżniają się średnią mocą. 

Najbardziej rozbudowane i mające największą moc są systemy VRF. Z kolei ze względu na metodę pracy można się spotkać z klimatyzatorem inverterowym lub typu ON-OFF. Klimatyzatory ze względu na mobilność dzielą się za to na stacjonarne, które nie nadają się do przenoszenia i przenośne, najczęściej na kółkach. 

Inny podział klimatyzatorów

Klimatyzacja do domu lub innych obiektów w systemie Multi-Split i Split ma również inne nazwy. Ze względu na sposób montażu, występują: klimatyzatory ścienne, ścienno-przysufitowe, kasetonowe, kanałowe i przypodłogowe. Pierwsze dwa mogą być instalowane w pomieszczeniach lub mocowane przy suficie. Podobnie montowane do sufitu są urządzenia kasetonowe. Natomiast kanałowe montuje się w kilku pomieszczeniach jednocześnie. Przypodłogowy klimatyzator domowy zaleca się zainstalować we wnękach. 

Warto wiedzieć, że tego typu urządzenia występują w wersji chłodzącej bądź chłodząco-grzejącej. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w opcje wentylacji czy suszenia powietrza, a także regulowania wilgotności. Funkcje filtru powietrza nie tylko oczyszczają, ale też chronią przed bakteriami i innymi zanieczyszczeniami wywołującymi alergie. Często też automatycznie dopasowują temperaturę do warunków. W celu wybrania najlepszego modelu najlepiej skorzystać z pomocy konsultanta lub montera.