Za tarcicę konstrukcyjną uważa się sortyment drewna, który wykorzystywany jest – jak sama nazwa wskazuje – do tworzenia z niego różnego rodzaju konstrukcji. Mogą to być zarówno elementy nośne budynków, jak i różnego rodzaju wstawki dekoracyjne. Z tarcicy konstrukcyjnej tworzy się zatem więźby dachowe czy podbitki i podłogi. Czym musi wyróżniać się zaś taki typ drewna obrobionego w tartaku? Jak podają specjaliści z Pomorskich Składów Drewna, tarcica konstrukcyjna przede wszystkim tworzona jest w klasie wytrzymałości C24 według standardu PN-EN 338.

Czym jest norma PN-EN 338?

Norma PN-EN 338 Drewno konstrukcyjne. Klasy wytrzymałości, jest jednym z najważniejszych standardów wykorzystywanych przy produkcji tarcicy budowlanej, zwanej też konstrukcyjnej. Dzieli ona sortyment drewna na gatunki iglaste oraz liściaste, dla których wyróżnione zostały liczne klasy. W pierwszym przypadku mowa o klasach od C14 do C50, a w drugim od D18 do D70. Jak dana obrobiona tartacznie partia drewna klasyfikowana jest zaś według normy PN-EN 388?

Jak tłumaczą specjaliści z Pomorskich Składów Drewna tarcia budowlana badana jest pod kątem własności wytrzymałościowych, własności sprężystych oraz gęstości. Wyniki pozwalają przypasować dany materiał do określonej klasy. W Polsce do celów budowlanych – i nie tylko – wykorzystuje się głównie drewno konstrukcyjne C24, które ma świetne własności wytrzymałościowe, ale zachowuje rynkową opłacalność przy małych i dużych zakupach. Jakie cechy ma taka tarcica?

Cechy tarcicy konstrukcyjnej C24

Tarcia konstrukcyjna C24 ma wiele cech, które pozwalają klasyfikować ją według normy PN-EN 338. Fachowcy z Pomorskich Składów Drewna wyjaśniają, że drewno właśnie w klasie C24 wyróżnia się:

  1. Niską wilgotnością, która nie przekracza 16-18% (drewno suszone komorowo).
  2. Czterostronnym struganiem, dzięki czemu jest mniej podatna na ataki insektów oraz na działanie ognia (usunięte zostają bowiem łatwopalne warstwy drewna oraz te będące pożywką dla różnych mikroorganizmów).
  3. Starannym wyselekcjonowaniem, co oznacza, że często pochodzi ze specjalnych zasobów leśnych opatrzonych certyfikatem FSC.
  4. Zaimpregnowaniem w procesach fitosanitarnych oraz poprzez kąpiele w specjalnych roztworach (drewno jest bardziej odporne na wodę i usunięte zostają z niego wszystkie mikroorganizmy wraz z formami przetrwalnikowymi).
  5. Świetnymi własnościami wytrzymałościowymi m.in. na zginanie, ściskanie wzdłuż włókien, rozciąganie w poprzek włókien, ścinanie oraz ścieranie.

Zastosowanie tarcicy konstrukcyjnej C24

Ze względu na atrakcyjną cenę, stosunkowo niewielką masę, a także na bardzo dobre parametry techniczne, tarcica konstrukcyjna w klasie C24 znalazła szerokie zastosowanie. Pomorskie Składy Drewna oferują ją do produkcji domów w technologii szkieletowej, do tworzenia domków letniskowych, więźb dachowych, a nawet stropów i ścian. Ponadto można z niej tworzyć altany i elementy wykończeniowe budynków oraz wnętrz. Wszędzie tam, gdzie potrzeba jednak naprawdę solidnego materiału Pomorskie Składy Drewna rekomendują wybór tarcicy konstrukcyjnej z drewna litego i w długościach od 4 do 6 metrów.