Nieustanny rozwój technologiczny to znak rozpoznawalny naszych czasów. Dzięki niemu pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania, które usprawniają codzienną pracę w wielu różnych branżach. Jednym z takich rozwiązań jest ciesząca się wciąż rosnącą popularnością technologia CNC. Na czym dokładnie ona polega i gdzie znajduje swoje zastosowanie? Odpowiadamy!

Co to jest technologia CNC?

Technologia CNC, z ang. Computerized Numerical Control, to nic innego jak komputerowy system sterowania urządzeń numerycznych. Służy dokładnemu programowaniu pracy maszyny, aby uzyskać precyzyjny i powtarzalny proces produkcyjny. Głównym elementem CNC jest sterownik numeryczny, który zawiera tzw. kod G – język obróbki CNC zgodny z normami ISO, DIN oraz PN.

Wyróżnia się dwa rodzaje układów sterowania: puntkowe oraz odcinkowe. Różnią się one od siebie sposobem wykonywania ruchów przez maszynę. Każda z maszyn CNC projektowana jest w taki sposób, aby ruchy narzędzi skrawających kontrolowane były w trzech osiach – osi X (ruch wzdłużny), osi Y (ruch poprzeczny) i osi Z (ruch pionowy). Im więcej osi kontroluje dana maszyna, tym bardziej złożone operacje może ona wykonywać.

Technologia CNC w praktyce – zastosowanie i zalety

Maszyny CNC mają bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej wykorzystywane są do produkcji narzędzi, form, elementów maszyn, elementów metalowych, drewnianych, plastikowych czy ceramicznych. Doskonale sprawdza się w produkcji części zamiennych, prototypów, elementów dekoracyjnych i wielu innych. Z uwagi na to, że obsługa maszyn CNC wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, tego typu usługi powierza się wyspecjalizowanym firmom, takim jak np. BEGO-STAL.

Technologia CNC ma wiele zalet. Wspomniana precyzja z dokładnością do ułamka milimetra zapewnia powtarzalność produkcji i minimalizuje błędy, a co za tym idzie – straty. To też oszczędność materiału, ponieważ maszyny są w stanie usunąć wyłącznie tyle materiału, ile jest potrzebne. Wykorzystanie maszyn CNC znacząco przyspiesza procesy produkcyjne. Do zalet tej technologii należy też automatyzacja procesu, co jest przydatne szczególnie w przypadku produkcji dużych serii. Sam proces można też optymalizować i dostosowywać do zmieniających się potrzeb na produkcji.