Zgrzewanie jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod łączenia ze sobą elementów wykonanych z metalu lub tworzyw sztucznych. Zaletami wykorzystania tej właśnie technologii są przede wszystkim wydajność, sprawność przeprowadzenia całego procesu oraz relatywnie niskie koszty.  Choć rodzajów zgrzewania jest wiele, a wybór metody zależy od chęci uzyskania konkretnych rezultatów, na wyjątkową uwagę zasługuje zgrzewanie garbowe. Na czym polega?

Zgrzewanie garbowe – co to takiego?

Jeżeli mielibyśmy trzymać się ujęcia definicyjnego, to zgrzewanie garbowe polega na łączeniu elementów w miejscach specjalnych występów technologicznych, które potocznie nazywane są garbami. Oczywiście funkcję garbów mogą również spełniać jedynie fragmenty łączonych ze sobą elementów takie jak np. krawędzie otworów. Wykorzystanie zgrzewarek garbowych umożliwia połączenie elementów metalowych, dla których zastosowanie zgrzewania punktowego byłoby albo zbyt trudne, albo po prostu niemożliwe. Co do zasady, po zamontowaniu elementów mających być przedmiotem obróbki, dociśnięciu ich oraz przepuszczeniu przez nie prądu elektrycznego, dochodzi do stworzenia trwałego połączenia poprzez stopienie garbów.

Zgrzewanie garbowe charakteryzuje się również sporą uniwersalnością zastosowania. Mowa tutaj głównie o zgrzewaniu do blach śrub i nakrętek, zgrzewaniu elementów w kształcie pręta, elementów rurowych, a także zgrzewanie krzyżowe drutów. Do rzetelnego wykonania całej operacji niezbędny staje się specjalistycznie zaprojektowany sprzęt. Co zatem wyróżnia nowoczesne zgrzewarki garbowe?

Wykorzystanie zgrzewarek garbowych

Z technologicznego punktu widzenia zgrzewarki garbowe należą do grupy najbardziej zaawansowanych urządzeń wykorzystywanych w branży. Obecnie wyposażane są one w mikroprocesorowy układ sterowania, który zapewnia operatorowi możliwość niezwykle precyzyjnego ustawienia parametrów procesu takich jak prąd, czas zgrzewania i siła docisku. Stały nadzór elektroniki nad stanem technicznym zgrzewarki, czy prościej rzecz ujmując –system autodiagnostyki - zwiększa jej niezawodność, zabezpiecza przed uszkodzeniem oraz ułatwia zlokalizowanie usterek. Ich  zadaniem jest zminimalizowanie wyprysku materiału podczas szybkiego topienia się rozgrzanego materiału.

Doskonały przykład stanowić może tutaj stanowisko do zgrzewania garbowego nypli do wytłoczek metalowych typu SG 2/1x400 DC. Konstrukcja urządzenia składa się z 2 gniazd roboczych wyposażonych w przyrządy bazujące z zaciskami Destaco i czujnikami wykrywania detali. W celu zachowania jak największych względów bezpieczeństwa, projektanci zgrzewarki zdecydowali się na zamontowanie osłony z naciskową listwą bezpieczeństwa. W urządzeniu pracuje zespół transformatorowy prądu stałego o mocy 400 kVA i nominalnym prądzie zwarcia 150kA, a także dwa siłowniki 2 siłowniki zgrzewalnicze.

Gdzie kupić zgrzewarki garbowe?

Poszukując najlepszych propozycji dotyczących nowoczesnych, wydajnych, i bezawaryjnych zgrzewarek garbowych, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na ofertę firmy Smoltech Technika Zgrzewalnicza. Dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu, wykwalifikowanej kadrze pracowniczej oraz umiejętności podejścia do każdego zlecenia w sposób indywidualny, wyrobiła sobie opinię jednej z najlepszych w skali kraju. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć tutaj zarówno na szeroko zakrojone doradztwo techniczne, jak i atrakcyjne warunki cenowe. W rozbudowanej ofercie asortymentowej znaleźć można m.in. zgrzewarki punktowe, wielopunktowe, liniowe i oporowe.