Wybór pompy wodnej, której zadaniem będzie zasilanie gospodarstwa domowego nie jest taki prosty. Na rynku mamy rozmaite rodzaje pomp, które charakteryzują się różnymi parametrami, a co za tym idzie, dają inne rezultaty. Wśród często wybieranych produktów są pompy głębinowe oraz ssące. Czym się one różnią, a także jakie są dobre i słabe strony pomp głębinowych?

Jakie są główne różnice między pompą głębinową a ssącą?

Pompy ssące to urządzenia, które montuje się po zewnętrznej stronie studni. Najczęściej znajdziemy je w domowych kotłowniach, garażach lub piwnicach. Najrzadziej inwestorzy podejmują decyzję o stworzeniu specjalnego miejsca, w którym zostanie ona zamocowana. Pompy ssące znajdują zastosowanie tam, gdzie lustro wody znajdującej się w studni nie jest niżej niż 8 metrów od poziomu umiejscowienia urządzenia pompującego. Natomiast pompy głębinowe, które znajdziemy w ofercie firmy Pama z Łodzi, montowane są wewnątrz studni, ponieważ pracują, będąc całkowicie zanurzone w wodzie. Zazwyczaj te urządzenia wykorzystywane są tam, gdzie lustro wody znajduje się poniżej 8 metrów głębokości.

Wybór konkretnego rodzaju pompy wodnej zależy również od średnicy odwiertu. W przypadku, gdy średnica otworu nie przekracza 5 cm, wówczas nie ma możliwości zastosowania pompy głębinowej, ponieważ dostępne na rynku modele są większe. W takich sytuacjach jedynym wyjściem jest montaż pompy ssącej. Jednakże, gdy dopiero decydujemy się na wykonanie odwiertu, warto rozważyć stworzenie większego otworu, aby można było wybrać pompę głębinową. Istotną kwestią jest również wybór mocy urządzenia pompującego wodę, ponieważ od tego czynnika zależała będzie wydajność pompy wodnej. Ten parametr najlepiej dopierać zgodnie do wydajności źródła, z którego woda będzie czerpana. Jeśli kupimy pompę o zbyt dużej mocy, wówczas istnieje ryzyko, że będzie ona pracowała na sucho. Natomiast pompa wodna o za małej mocy nie zagwarantuje wystarczającego pompowania wody do gospodarstwa domowego.

Pompy głębinowe – zalety i wady

Pompy głębinowe montuje się wewnątrz studni, a co za tym idzie, ich praca nie jest uciążliwa dla otoczenia, ponieważ niesłyszalny jest wytwarzany przez nią hałas. Do ich zalet zalicza się także to, że nie ma konieczności tworzenia dla niej miejsca np. w garażu czy domu. W porównaniu do pomp ssących urządzenia głębinowe charakteryzują się większą wydajnością przy takiej samej mocy. Dodatkowym wyposażeniem takich pomp stanowią czujniki poziomu wody, których zadaniem jest zapobieganie pracy na sucho. Oczywiście nowsze urządzenia do pompowania nie potrzebują montażu zewnętrznych czujników, ponieważ mają je w sobie. Takie rozwiązanie sprawia, że możliwe jest bezpośrednie podłączenie pompy do sieci energetycznej.

Niestety pompa głębiona ma też swoje wady. W przypadku jej uszkodzenia proces wyciągania ze studni jest trudny i czasochłonny. Skomplikowane może okazać się również samo przygotowanie pompy do pracy, ponieważ wymaga to wykonania odpowiednich obliczeń długości oraz średnicy przewodu, który zasili urządzenie. Jeśli dobierzemy zbyt małą średnicę, wówczas ryzykujemy przebiciem i awarią zasilania. Mimo to fachowcy z tej branży oferują swoją pomoc w tej kwestii, dlatego pompy głębinowe są doskonałym wyborem do zasilania gospodarstw domowych w wodę ze studni.