Większość zakładów produkcyjnych w naszym kraju znajduje się obecnie na wysokim poziomie mechanizacji i zautomatyzowania. Urządzenia przemysłowe przejęły większość najcięższych obowiązków, które niegdyś musiał wykonywać człowiek, co zaowocowało zwiększeniem wydajności produkcji. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie nowoczesne systemy pomiarowe, które umożliwiają kontrolę np. temperatury, ciśnienia czy wartości przepływu. Istotnym elementem tychże systemów są przetworniki pomiarowe. Do czego służą?

Przetworniki pomiarowe – krótka charakterystyka

Przetworniki pomiarowe to urządzenia stosowane do przetwarzania sygnału pomiarowego. W zależności od wersji mogą pełnić funkcję samodzielnego narzędzia pomiarowego lub być jego częścią. Jak informuje specjalista z firmy Hottinger Bruel & Kjaer Poland:

„Podstawowym zadaniem przetworników pomiarowych jest przekształcenie odbieranego w określonej formie sygnału i przekształcenie go do informacji wyjściowej mającej postać liczbową. Tyle że nowoczesne przetworniki już od dawna potrafią o wiele więcej. Oprócz przetwarzania sygnałów poprawiają także ich jakość i pełnią funkcje narzędzi diagnostycznych”.

Wspomniane przez eksperta funkcje diagnostyczne polegają między innymi na wykrywaniu usterek czujnika bądź alarmowaniu o jego odłączeniu się bądź obniżeniu skuteczności pomiarowej.

Jak zbudowany jest przetwornik pomiarowy?

Każdy przetwornik pomiarowy z reguły zbudowany jest z kilku głównych bloków funkcyjnych. Jest to sekcja wejściowa, do której przyłącza się czujnik, sekcja przetwornika A/C, która odpowiada za konwersję sygnału do postaci cyfrowej, oraz sekcja z izolatorem optycznym. Ten ostatni gwarantuje izolację galwaniczną. Ważnym elementem przetwornika pomiarowego jest także mikroprocesor. W bloku wyjściowym znajduje się zaś przetwornik cyfrowo-analogowy i wyjście. Wybierając przetwornik pomiarowy, warto zastanowić się nas tym, ile powinien mieć wejść. Specjaliści rekomendują zakup urządzeń, które charakteryzują się więcej niż jednym wejściem. Dlaczego? Bo łatwiej dostosować je do potrzeb danego systemu pomiarowego. Kiedy zechcemy mierzyć ten sam parametr przez dwa sensory, system stanie się jeszcze bardziej niezawodny. Nawet jeśli pierwszy czujnik ulegnie awarii, wciąż będziemy mieć precyzyjne wskazania z drugiego czujnika.

O czym jeszcze należy pamiętać przy zakupie przetworników pomiarowych?

Przetwornik pomiarowy musi być dostosowany do warunków środowiskowych, w którym ma pracować. Trzeba się upewnić, że obudowa i sposób montażu urządzenia uchronią je przed wpływem wysokiej temperatury, wilgoci, zapylenia czy wibracji o dużym natężeniu. Wszelkie zaburzenia tego typu mogą mieć negatywny wpływ na skuteczność dokonywania pomiarów. Specjaliści rekomendują zakup przetworników pomiarowych renomowanych marek, które zbudowane są z materiałów wysokiej jakości, co przekłada się na ich dłuższą żywotność i większą czułość.