Tworzywa samosmarowne, zwane również samosmarnymi oraz samosmarującymi, to coraz szerzej wykorzystywana w przemyśle grupa materiałów syntetycznych, które produkowane są na bazie polimerów. Zalicza się do nich między innymi poliamid, poliacetal, teflon czy polietylen. Istotne przy tym jest to, że wymienione tworzywa, by uzyskać cechy samosmarowności, muszą być modyfikowane olejami, grafitem, dwusiarczanem molibdenu bądź smarami. Gdzie znajdują one swoje zastosowanie? Najważniejszymi informacjami na temat tworzyw samosmarnych dzielą się fachowcy z firmy MATERSPEC z Nowego Sącza.

Cechy tworzyw samosmarnych

Specjaliści z firmy MATERSPEC z Nowego Sącza wyjaśniają, że techniczne określenie tworzyw samosmarnych związane jest ściśle z ich cechami fizykochemicznymi. Materiały te mają bowiem bardzo niską wartość współczynnika tarcia przy pracy z innymi materiałami i to w warunkach tzw. tarcia suchego. Możliwe jest to dzięki ich zmodyfikowaniu, a mianowicie dzięki dodaniu do tworzywa sztucznego na bazie polimerów specjalnych dodatków. To one odpowiadają za nadanie danemu materiałowi wewnętrznego smarowania. 

Do podstawowych cech tworzyw samosmarnych fachowcy z firmy MATERSPEC zaliczają zatem świetne właściwości ślizgowe oraz niski współczynnik tarcia bez konieczności wykonywania dodatkowego smarowania. Ponadto materiały takie mają bardzo dobrą zdolność do tłumienia drgań i zapewniają cichszą pracę niż przy zastosowaniu tradycyjnych rozwiązań opartych o tworzywo niemodyfikowane z zewnętrznym smarowaniem.

Zastosowanie tworzyw samosmarnych

Tworzywa samosmarne mają szerokie zastosowanie, co wiąże się między innymi z różnymi poliamidami poddawanymi odmiennym modyfikacjom. Dodatkami uszlachetniającymi mogą być wspomniane już: oleje, dodatki grafitu, dwusiarczan molibdenu czy smary. Jeśli chodzi o bazę tworzywa samosmarnego, mowa głównie o polietylenie PE1000 w czystej postaci oraz tarflenie PTFE zwanym również pod nazwą handlową teflonu. Gdzie można zaś zastosować tworzywa samosmarne?

Specjaliści z firmy MATERSPEC zapewniają, że tworzywa samosmarne wykorzystywane są do produkcji różnych wyrobów dla branż: maszynowej, motoryzacyjnej, oponiarskiej, wulkanizacyjnej, spożywczej, farmaceutycznej, chemicznej, celulozowo-papierniczej, chemicznej, elektrotechnicznej oraz elektronicznej. Zakład działający w Nowym Sączu gotowy jest zatem do realizowania różnych projektów klientów, a jego oferta również dotyczy wielu wyrobów katalogowych z tworzyw samosmarnych. Przykładem są uszczelnienia, membrany, panewki oraz uszczelki PTFE do zakrętek Szczególnym produktem z oferty firmy MATERSPEC o wyjątkowo wysokich właściwościach ślizgowych i niskim współczynniku tarcia są taśmy PTFE. Ich zadaniem jest dokładne prowadzenie tłoka siłownika (pneumatycznego lub hydraulicznego) wewnątrz cylindra. Taśmy te sprawdzają się także w amortyzatorach samochodowych i sprzęcie AGD.